Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye'nin konuştuğu kız 1,5 yıllık skandalı tekrar ortaya çıkardı

Türkiye'nin dünden bu yana konuştuğu kanser hastası 23 yaşındaki Dilek Özçelik Türkiye'de kanayan ve çoğu zaman unuttuğumuz büyük bir yarayı tekrar gündeme getirdi.

Türkiye'nin konuştuğu kız 1,5 yıllık skandalı tekrar ortaya çıkardı

 

Özçelik, Bakan Erdoğan Bayraktar'dan para değil "yurt dışından ilaçlarını getirtemediği" belirterek yardım istemişti. İlaçlarını yurtdışından getirtmesinin nedeniyse Türkiye'de bazı kanseri ilaçlarının hala eczanelerde bulunamaması.

 

İlaçlarını eczanelerde bulamayanlar hem tehlikeli hem de farklı yollara başvuruyor. Bazı hastalar Türk Eczacılar Birliği'nde müracaat edip ilaçlarını temin ederken, yurtdışında akrabası veya tanıdıkları olanlar ise ilaçlarını oradan getirtiyor.

 

                ''BEN İLAÇ DEDİM, O PARA DEDİ. BAKAN BAYRAKTAR'IN YARDIMINI İSTEMİYORUM''

Bunların dışındaki "tehlikeli" olarak adlandırılan yöntem ise kaçak yollarla kanser ilacının hastaya ulaştırılması. İlaç Takip Sistemi'yle Türkiye'de her ilacın bir T.C. Kimlik Numarası bulunuyor. Yurtdışından getirilen ilaçlardan gümrüklerde numune alınıp bir çok test yapılıp ülkeye ancak öyle sokuluyor. Kaçak yollarla temin edilen ilaçların sahte yada gerçek olduğu anlaşılamıyor. İlaç tüccarları çok pahalı bir fiyat karşılığında vatandaşa ilaç satıyor. Bir türlü ilaç bulamayan vatandaş ise son çare olarak bu yola başvuruyor.

 

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan şunları söyledi:

Kanser ilaçlarının bulunamamasının nedeni Türkiye İlaç Tıbbi Cihaz Kurumunun  dolar kurunu yükseltmemesinden kaynaklanıyor. Bir kısmı Sosyal Güvenlik Kurumunun kamu kurumu indirimlerini yüksek olması yüzünden, bir kısmı ise firmaların ilaç fiyatlarını yeterli görmediklerinden kaynaklanmaktadır.. Bazıları da ilaçların gümrükte bekletildiğini söylüyor.

 

"İLAÇ BULUNABİLİR OLACAK"

 

Hiç unutmamak lazım. İlaç ucuz olacak ama en önemlisi ilaç bulunabilir olacak. Maalesef eczacılar olarak bunun sıkıntısını  yaşıyoruz. Bu unutuluyor. Vatandaşın ulaşabileceği seviyede olacak ama ilaç bulunabilir özelliğini hiç kaybetmeyecek. Eczanelerde ilaçlarını bulamayan hastaların bir kısmı Türk Eczacılar Birliği'nden temin edebiliyor ve bu durum yaklaşık 1,5 yıldır devam ediyor. Ancak hastaya bir ilaç yazıldığı zaman süreç geçtikçe insanlar hemen ilaçlarını alıp tedaviye başlamak istiyorlar. Bulamayınca da psikolojik çöküş yaşıyorlar.

 

KAÇAK YOLLARLA ALINAN ÜRÜNLER

 

Türkiye'de İlaç Takip Sistemi var. Her ilacın TC kimlik numarası var. Kaçak yollarla ilaç alanlar ilaçları kendi ceplerinden karşılaşmış olurlar. İlaç sahte mi, gerçek mi bu bilinmiyor. Ölümcül tehlikesi var mı bilinmiyor. İşe yarıyor mu numune alınmış mı hiç biri bilinmiyor.

 

İlaç alımında ilaç fiyatlarını baz aldığımız referans ülkeler var. Bunlardan biri Yunanistan. Yunanistan ekonomik olarak batmış ve onun üzerinden fiyatlar değerlendiriliyor. Yunanistan'ın referans ülke konumundan acilen çıkarılması lazım. Bu ilaç piyasasını da etkiliyor.

 

"İLAÇ ECZANEDEN ALINIR"

 

SGK bir finans kurumudur. Daha çok prim toplamak ve daha az para ödemek ister. Ama bu ülkenin tek  bir sağlık otoritesi var, sağlık bakanlığı. Sağlık Bakanlığı'nın yapacağı şeyi, elbette uygun fiyatlı olacak. Türkiye'de 25 bin eczaneyiz. Vatandaşların bizlerden bu ilacı almaları lazım. Bir örgüt aracılığıyla yada gayri resmi yollara değil. Buna çare bulunması lazım.

 

"BENİM EN BÜYÜK KORKUM"

 

Öyle kanser ilaçları var ki, ilacın yüzde 50'si etkisi psikolojiktir deriz.Bu hastalarda moral çok önemlidir. Hasta olan kişinin ben iyileşeceğim demesi, doktoruna, "bu ilaç size iyi gelecek" diyen eczacıya güvenmesi çok önemlidir. Böyle bir durumda tedavi yüzde yüz tamamlanır. O ilaçların kutularına renk verirken bile araştırma yapıyorlar. Kadınlara ait ilaçlarda feminen renkler kullanılmaktadır.

 

Benim en büyük korkum, ülkemiz ilaç konusunda tamamen yurtdışına bağlı. Yerli ilaç sanayimiz çok kötü durumda. Vatandaşlarımız benzinlik, market, benzinliklerden, internetten v.s.  ilaç almasınlar. İlaçlar sadece eczanelerden alınır Çünkü eczanelerimizde asla sahte ilaç bulunmaz.

 "ÖNEMLİ OLAN BU KIZIMIZIN TEDAVİ OLMASIDIR"
 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Edirne'de kanser hastası genç kızla aralarında geçen diyalogla ilgili bugün ilk kez konuştu. Esas olanın genç kızın tedavisi olduğunu söyleyen Bayraktar, "Esası bunun şifa bulmasıdır. Gerisi teferruattır. Orada geldi 'ilaçlarımı alamıyorum' dedi. Bizde orada bir harekette bulunduk. Ama bunların hiçbiri önemli değil. Genç bir yavrumuz. Önemli olan o. Gerisi ne olursa olsun. Genç kızımızı tedavi edelim. Tedavi edilecek bir hastalığı var. Onu da öğrendim. Valiye talimat verdim. Dün sabaha kadar kendisiyle ilgilenildi. Bugün de ilgileniliyor. Bundan sonra da ilgileneceğiz. Sağlık bakanımız da ilgilenecek. Mühim olan genç yavrunun tedavi olmasıdır. Sağlığına kavuşmasıdır" diye konuştu. Ortada bir yanlış anlaşma olup olmadığı sorusuna "Bir şey demiyorum" karşılığını veren Bakan Bayraktar, genç kızın kendisine gönül koyduğunu söyleyen bir basın mensubuna, "Canı sağolsun. Acil şifalar diliyorum" şeklinde karşılık verdi. Bayraktar, açıklamanın ardından Başakşehir Şahintepesi Mahallesi'nde düzenlenen tapu dağıtım törenine katıldı.

 

 

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!