Türkiye'nin gözde turizm bölgesi yanıyor

Balıkesir'in ilçesi gözde turizm merkezlerinden Şeytan Sofrası'nda orman yangını çıktı. Rüzgarın etkisiyle büyüyen yangına 4 helikopter ve 1 uçak ile müdahale ediliyor.

Türkiye'nin gözde turizm bölgesi yanıyor

Turizm merkezlerinden Balıkesir'in Ayvalık ilçesi Şeytan Sofrası bölgesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Türkiye'nin gözde turizm bölgelerinden biri olan Şeytan Sofrası'ndaki yangın rüzgarında etkisiyle büyürken, alevlere ilk olarak 4 helikopter ve 1 uçak ile müdahale ediliyor. Balıkesir Belediyesi itfaiye ekipleri karadan çok sayıda ekiple yangına müdahale ediyor.

Yangının nasıl çıktığı ise şu an bilinmiyor.

Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, yaptığı açıklamada, Şeytan Sofrası mevkisinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktığını söyledi.

Kırcı, bölgeye 2 amfibik uçak, 6 helikopter, 36 arazöz ve 3 dozer ile çok sayıda yangın söndürme ekibi sevk edildiğini belirterek, "Bölge turizm anlamından çok önemli. Yerleşim yerlerini tehdit etmeden kontrol altına almayı planlıyoruz. Ben de bölgeyi şu anda havadan kontrol ediyorum. Ekibin başındayım" dedi.

3 HEKTAR ZARAR GÖRDÜ

Edinilen bilgilere göre, Şeytan Sofrası mevkiinde çıkan orman yangını kontrol altına alındı. İlk belirlemelere göre yangından 3 hektar çam ormanı zarar gördü. Havadan ve karadan soğutma çalışmalarına devam ediliyor. 2 amfibi uçak, 4 helikopteri 20 arazöz ve 100 kişilik ekip aralıksız olarak çalışmalara devam ediyor. Soğutma çalışmalarının yapıldığı bölgede tedbir amaçlı iki tatil sitesinin boşaltıldığı öğrenildi.

YÜREK YAKAN GÖRÜNTÜ

Hakkıbey Yarımadası'nda saat 16.00 sıralarında başlayan orman yangını kısa sürede poyraz rüzgarının da etkisiyle yayıldı. Yangını 2 amfibik uçak, 4 helikopter, 32 araröz ve 3 dozer müdahale etti. Yangın havadan ve karadan yapılan müdahaleler ile kontrol altına alındı. Yangın sonrasında yeşil doğası ile birçok turisti bölgeye çeken Hakkıbey Yarımadasında 3 hektarlık çam ormanı küle döndü. Tabiat Parkında çıkan yangın sonrasında yeşil adeta siyaha boyandı.

İtfaiye ekipleri bölgede akşam saatleri olmasına rağmen soğutma çalışmalarını aralıksız devam ettiriyor. Tedbir amaçlı boşaltılan sitelere ise vatandaşlar dönmeye başladı.

Ayvalık Belediye Başkan Vekili Gökay Bacan, "Hep birlikte müdahale ettik. Büyükşehir Belediyesine ait itfaiye ekipleri, Ayvalık Belediyesine ait iş makinaları, helikopterler ve uçaklar ile daha büyük bir facianın önüne geçildi ve engellendi. Yangın kontrol altında soğutma çalışması yapılıyor" dedi.

Çıkış sebebinin daha tam tespit edilemediğini ifade eden Bacan, "Muhtemelen bir sigara izmaritinden şüpheleniliyor. Can ve mal kaybımız yok şu anda. Sadece ormanlık ve makilik alanlarımız yanmış durumda" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!