Türkiye'nin gözde cenneti Oylat büyülüyor - ÖZEL HABER

Türkiye'nin en büyük mağarasını içinde bulunduran, kaplıcalarıyla sağlık, doğasıyla huzur veren Bursa'nın İnegöl ilçesine bağlı Oylat, yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olurken, bir tutku olarak da alışkanlık yaratıyor.

Türkiye'nin gözde cenneti Oylat büyülüyor - ÖZEL HABER

Mesut DEMİR-E.Pınar TURAN/BURSADABUGUN.COM

İnegöl turizminin temel taşını Oylat kaplıcaları oluşturuyor. Kaplıca Uludağ'ın kar suları ve civardaki kaynaklardan besleniyor. Kaplıcanın suları radyoaktif sıcak sular gurubuna dahil. Sıcaklığı 40,5 dereceyi bulan suyun Kısırlık, Romatizma, İdrar yolları ve çocuk felcine iyi geldiği biliniyor. Oylatın girişindeki halk arasında sivri kaya olarak adlandırılan oluşum da, görülmesi gereken yerlerden olup eski bir fay hattı olması da dikkat çekiyor.
İnegöl ilçesinde Elmaçayır ve Kozluca'da böbrek hastalıklarına, Özlüce'de mide ve bağırsak hastalıklarına, Konurlar'da guatr hastalığına, Oylat'a  1 km. mesafede göz hastalıklarına ve Eskikaracakaya'da çeşitli cilt hastalıklarına iyi geldiği belirtilen şifalı sular da bulunuyor.
Yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan ve yaz-kış demeden akın akın ziyaret edilen Oylat, sağlık turizminin yanında kültür, tarih ve doğa turizmini de içinde barındırıyor. Fotoğrafçıların da öncelikli tercihi olan Oylat, kaplıcaları, mağaraları, şelaleleri ve oksijen deposu doğasıyla ününü dünyaya yayıyor.

KAPLICANIN EFSANESİ
Bizans imparatorluğu zamanında bölgeye hakim olan tekfurun tek kızı vardır. Baba kızını çok sevmektedir. Ama kız bir gün ansızın hastalanarak yatağa düşer. Amansız hastalık çok uzun sürer. Zamanın hekimleri Tekfurun kızının derdine çare bulamazlar. Hastanın derdine derman bulmaktan aciz kalan hekimleri, kızcağızı babanın gözü önünden uzaklaştırmak ve son bir tedavi şansı vermek üzere orman içindeki o zaman için adsız olan bu kaplıcaya gönderilmesi için öneride bulunurlar. Artık hastanın bu dertten kurtulamayacağına inanırlar. Hasta kızı buraya getirirler. "Yat-öl", ".Öl-yat" deyip bırakırlar. Çaresiz bir hastalığa tutulduğuna inanılan tekfurun kızı, her gün bu şifalı sularla yıkana yıkana, gün geçtikçe düzelmeye ve iyileşmeye başlar. Kısa zamanda eski sıhhatine ve güzelliğine kavuşur. İyileştikten sonra babasının sarayına geri döner. O zamandan itibaren ölyat kaplıcası yöre halkı tarafından bir şifa kaynağı olarak tanınır ve kullanılır. Bu şifalı su yine o sudur, fakat zaman geçtikte "Öl-yat" ı "Oy-lat" yapmıştır. İnegöl, Bilecik, Pazaryeri, Yenişehir ve İznik'te hala bir kısım halk Oylat'a Ölyat demektedir.

OYLAT MAĞARASI
İnegöl'ün 17 km. güneydoğusunda bulunan Hilmiye Köyü'nün 1 km. güneyinde, Oylat Kanyonunun sona erdiği noktada yer alır. Oylat Mağarası permiyen mermerlerinde doğu-batı yönlü belirgin bir fay hattı üzerinde gelişmiştir. Pliyösen rölyef sisteminin karakteristik bir şekli olan Oylat Mağarası, Oylat Deresi kanyonunun sağ kenarında gelişmiştir. Mağaranın giriş ağzı vadi tabanından 5-6 metre yukarıdadır. Burada kanyonun derinliği 450-500 metre civarındadır. Mağara girişinin üst tarafında 3 tane daha mağara girişi vardır.
Yatay olarak gelişmiş, kaynak konumlu fosil bir mağaradır. Oylat Mağarasının 300 metre güneyinde, kanyonun sağ üst yamacında, Devrent Tepe'nin güneyinde yer alır. Mağaraya kanyonun içinden veya kaplıca tarafından gidilebilir. Vadiden tırmanış ise son derece zordur. Kanyon tabanından yaklaşık 150 metre yukarıda bulunan mağara jeomorfolojik bakımdan oylat Mağarası ile aynı özellikleri gösterir. 4 metrelik dik bir kayaya tırmanarak girilebilen mağara, önce doğu-batı, sonra kuzey güney istikametinde 75 metre uzunluğa sahiptir. Mağaranın son noktası girişten 5 metre daha yukarıdadır. Tavan yüksekliği 05 metre ile 3 metre arasındadır. Yoğun bir damlataş çökeltisi vardır. Yağışlı dönemlerde tavandan damlayan sular dışında mağara tamamen kurudur. Belirgin bir canlı topluluğu bulunmayan mağara herhangi bir amaçla kullanıma uygun değildir.

GEZİLECEK-GÖRÜLECEK YERLER
Oylat ta şifa sadece kaplıca ile sınırlı değil. İki tarafı vadilerle çevrili yamacın her köşesi itina ile işlenmiş güzellikleri de barındırıyor. Öyle ki manzarasıyla da zihinlere şifa veriyor. Oylat deresinin çağlayanlar meydana getirerek açtığı vadi doğa yürüyüşleri yapmak isteyenler için eşsiz bir parkur sunuyor.
Vadi boyunca çam, gürgen, meşe, kestane, ıhlamur ve çınar ağaçlarını barındıran ormanın içinde yürüyüş yaparak , ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirmenin yanında iklim tedavisi özelliği de sağlıyor. Oksijen depolarken adeta yeniden doğduğunuzu hissedeceksiniz. Büyük kentlerde lüks olmaktan bile çıkan oksijen depolamak oylat ta bir zevke dönüşecek.
Oylat oteller bölgesine oylat şelalesi 2 km alaçam yaylası 5 km oylat mağarası 3 km Ortaköy Kervansaray'ı 10 km ve ilk ilçe kent müzesi olan İnegöl kent müzesi 26 km uzaklıktadır. Ayrıca çevrede yürüyüş yapabileceğiniz yürüyüş parkurları bulunmaktadır.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!