TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK EKSİĞİ...

Bakan Ergün: "Türkiye'nin şimdiye kadar nükleer enerjiye geçmemiş olması, büyük eksiklik"

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK EKSİĞİ...

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, "Türkiye'nin şimdiye kadar nükleer enerjiye geçmemiş olması, büyük eksiklik. Şimdi seçim atmosferinde, Japonya'daki felaketin üzerine bu konuyu Türkiye'de tartışanlar, konunun duygusal ikliminden de yararlanarak politik bir hale dönüştürmek isteyebilirler. Biz o atmosferin içine girerek tartışmak durumunda değiliz" dedi.
Bakan Ergün, AK Parti Mersin İl Başkanlığı'nı ziyaret etti. Burada partilileriyle bir araya gelerek, 12 Haziran'da yapılacak olan seçimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ergün, bir partilinin Akkuyu'ya kurulması planlanan nükleer santralle ilgili sorusunu yanıtladı. Toplumların enerji ihtiyaçlarını muhtelif kaynaklardan karşıladığını ifade eden Ergün, dünyanın bir çok ülkesinin de enerji ihtiyaçlarını nükleer kaynaklardan karşıladığını belirtti. Bugün Fransa'nın enerji ihtiyacının yüzde 80'nini,
ABD'nin ihtiyacının yarıya yakınını nükleer enerjiden karşıladığını, Almanya, Rusya ve Çin gibi yaklaşık 40 ülkenin bu enerjiyi kullandığını belirten Ergün, "Türkiye'de şimdiye kadar nükleer enerjinin kullanılmamış olması ve nükleer teknolojiye geçmemiş olması büyük eksiklik. Buna tabi şu veya bu nedenle karşı çıkanlar var. 'Rüzgar var, güneş var, buradan elde edilsin' diyenler var. Rüzgarın ve güneşin toplam enerji ihtiyacı içerisindeki karşılayacağı ne olabilir?

Bütün bunların hesabını iyi yapmak lazım. Tabi ki rüzgardan da, güneşten de yararlanılıyor ve enerji elde ediliyor, edilecektir de. Tabi ki kömürden, jeotermalden, hidroelektrik santrallerden, doğalgazdan, petrolden ne kaynak varsa bunlardan yararlanıp enerji elde edilecektir. Ama rüzgar gibi, su gibi, güneş gibi kaynaklar tek başına bizim gibi ülkelerin enerji ihtiyaçlarını karşılamaya yetmez. Bizim hem enerji kalitesi hem de enerji maliyetleri açısından nükleer enerjiyi muhakkak hayata geçirmemiz lazım" diye konuştu.

Bunu yaparken teknoloji ve güvenliğin önemli olduğunu dile getiren Bakan Ergün, şöyle devam etti:
"Şimdi Japonya'daki kazanın akabinde konuyu ne kadar bilimsel, ne kadar rasyonele bir şekilde tartışırsak tartışalım, insanlar o duygusal atmosferde kararlarını daha farklı bir şekilde ortaya koymaktadırlar. Çernobil kazası olduğunda, kazanın akabindeki zamanda insanlar tartışırken farklı tartıştılar ama Çernobil kazasından sonraki süreçte dünyada 100'e yakın nükleer santral yapıldı. İnsanlar nükleer santralden vazgeçiyor değiller. Japonya'da tsunaminin ardından nükleer santralde ortaya çıkan problemden sonra Japonlar nükleer santralleri kapattılar mı? Japonya'da şimdi nükleer santraller çalışmıyor mu, kapandı ve elektrik üretmiyor mu? Öyle bir şey yok. Almanya'da kapandı mı, vaz mı geçtiler Almanlar. Amerikalılar, Ruslar, Fransızlar enerji ihtiyaçlarını nükleer santrallerden karşılamıyorlar mı?

Böyle bir şey yok. Ne oldu ömrü dolmuş olan, teknolojisi eskimiş olan nükleer santralleri kapatacaklarını söylediler. Yoksa ne Almanya, ne Fransa, ne de Japonya bu nükleer santralleri bir enerji kaynağı olarak
kullanmaktan vazgeçmedi. Ama şimdi seçim atmosferinde, Japonya'daki felaketin üzerine bu konuyu Türkiye'de tartışanlar, konunun duygusal ikliminden de yararlanarak politik bir hale dönüştürmek isteyebilirler. Biz o atmosferin içine girerek tartışmak durumunda değiliz. Bilimsel, rasyonel, Türkiye'nin ve dünyanın ihtiyaçları ve gerçekleri ekseninde konuyu ele alacağız."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!