Türkiye'nin baş edemediği sorun!

Çıkarılan kanunlar, alınan onca önlem aile içi şiddet olaylarının önüne bir türlü geçemedi. Sadece bu yılın ilk yedi ayında 43 bin olay kayıtlara girdi.

Türkiye'nin baş edemediği sorun!

Kadınlara yönelik şiddet olaylarının önüne geçmesi için çıkarılan kanun istenileni veremedi. Bir buçuk yıllık sürede 128 kadın ve 92 erkek 'aile içi şiddet'ten hayatını kaybetti. Son 7 ayda yaşanan aile içi şiddet vakası ise 43 bini buldu. 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun yürürlüğe girmesine rağmen cinayetler durmak bilmedi. 8 Mart 2012'de Dünya Kadınlar Günü'nde Meclis'te kabul edilen şiddet kanunu kan dökülmesini önleyemedi. 1,5 yılda 128 kadın şiddet kurbanı oldu. Geçen yıl 77, bu yıl ise 51 kadın hayatını kaybetti. Aynı dönemde 92 erkek de yaşamını yitirdi.

ÇOCUKLAR DA MAĞDUR
Panik butonu ve çağrılı koruma gibi tüm önlemlere karşın kadına şiddet olaylarında azalma yaşanmadı. Bu yılın ilk 7 ayında polise, 43 bin aile içi şiddet vakası yansıdı. Mağdurların büyük bölümünü yine kadınlar oluşturdu.

33 KADINA YENİ KİMLİK
Çocuklar ve yaşlı ebeveynler de şiddet mağduru olarak kayıtlara geçti. Şiddet türleri arasında; darp, yaralama, cinsel taciz ilk sıralarda yer aldı. Mahkeme kararı ile koruma altına alınan 33 şiddet mağduru kadının kimlik bilgileri değiştirildi. Kadınlar yeni kimlikleriyle hayati tehlikeden kurtulmaya çalıştı. Ancak yeni kimlik ya da polis koruması da cinayet ve yaralama olaylarının önüne geçemedi.

ERKEKLER KURTULDU
Karısından şiddet gören erkek sayısındaki azalma, 'Erkekler kadın şiddetinden kurtulmaya başladı' şeklinde değerlendirildi.

ÇAĞRILI KORUMA SAYISI DÜŞTÜ
20 Mart 2012'den bu yana 220 kişinin hayatını kaybetmesine karşın, korunan kadın ve erkek sayısında düşüş olması dikkat çekti. 2013'ün başında şiddet mağduru 6 bin 230 kadın ile 120 erkek 'çağrı' üzerine korunuyordu. Bu sayı ağustos ayı itibariyle gözle görülür biçimde düştü. Şu anda 5 bin 678 kadın ile 79 erkeğin çağrı üzerine koruma altında olduğu öğrenildi. Bir kadın da diğerlerinden farklı olarak yakın koruma kapsamında bulunuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!