Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Türkiye'nin 2023 hedeflerini destekliyoruz"

ABD Büyükelçiliği Ekonomik İşlerden Sorumlu Müsteşar Laird Treiber, Türkiye'nin 2023 hedefini olumlu bulduklarını belirterek, "ABD ile ticareti daha fazla geliştirmek için ödevinizi iyi yapmalısınız. Kilit pazarların ve bölgelerin tespitinde Avrupa pazarına gösterdiğiniz çabadan fazlasını göstermelisiniz" dedi.

''Türkiye'nin 2023 hedeflerini destekliyoruz''

Üyelerinin yeni bölgelere açılma politikalarına desteğini sürdüren Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB), ihracatçı firmaların ABD pazarına yönelik girişimlerine düzenlediği 'ABD Ülke Bilgilendirme Semineri' ile katkıda bulundu. Firmaların iş bağlantılarını artırmak ve ABD'de Türk ihracatçısının elini güçlendirmek için düzenlenen bilgilendirme toplantısında Amerika ile olan dış ticaret tüm yönleriyle ele alındı. Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Salih Çalı,
ABD'nin 313 milyonu aşan nüfusu ve 15,1 trilyon doları geçen gayri safi yurtiçi hasılasıyla dünyanın en büyük ve önemli pazarlarından biri olduğunu söyledi. Amerika'nın dünyanın en büyük ithalatçısı olmasının yanında, yine dünyanın en büyük doğrudan yabancı sermaye kaynağı konumu ile hedef pazar olduğunu hatırlatan Çalı, "2011 yılında Türkiye'nin ABD'ye ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 22 artış göstererek 4,6 milyar dolar olarak gerçekleşirken, ABD'den ithalatımız yüzde 30 artış ile 16 milyar dolara
yükseldi. 2011 yılında ABD ile olan dış ticaret hacmimiz yüzde 28 artarak 20,6 milyar dolara ulaştı" dedi.

"SERBEST TİCARET ANLAŞMAMIZ YOK"
1995 yılında ABD yönetiminin Türkiye'yi gelişen 10 büyük pazar arasında ilan ettiğini, buna rağmen ticari ve sınai ilişkilerde beklenen gelişmenin yakalanamadığına işaret eden Çalı, ABD'ye yönelik ihracatın artırılması, Türk ürünlerinin ABD pazarında daha fazla yer edinebilmesi için pek çok ticari ve ekonomik anlaşmanın yapılmasına rağmen, serbest ticaret anlaşmasının bulunmadığına vurgu yaptı.
TİM ABD Ülke Masası Koordinatörü Nuri Artok, ABD ile yapılacak ticarette ve işlerde atlanmaması gereken en önemli detayı; Amerika'nın tek ve büyük bir pazar değil, kendi içinde birçok pazarı barındırması olarak ifade etti.

ABD'Lİ MÜSTEŞAR'DAN 2023 YORUMU
2023'te Türkiye'nin, dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisi arasında yer almasını desteklediklerini ve bu durumun ABD firmaları için de önemli fırsatlar doğuracağını belirten ABD Büyükelçiliği Ekonomik İşlerden Sorumlu Müsteşarı Laird Treiber ise, bu hedeflere ulaşılması için Türkiye'nin finansal sektörünü genişletmesi ve derinleştirmesi gerektiğini dile getirdi. İki ülke arasındaki ticari ilişkileri daha ileri seviyelere taşımak adına çalıştıklarını vurgulayan Treiber, "Son 3 yıl ticari ilişkiler açısından
iyi geçti. Firmaları bir araya getirmek için girişimlerimiz sürüyor. ABD ile ticareti daha fazla geliştirmek için ödevinizi iyi yapmalısınız. Kilit pazarların ve bölgelerin tespitinde Avrupa pazarına gösterdiğiniz çabadan fazlasını göstermelisiniz" ifadelerini kullandı.
Seminerde 'ABD'nin Vize Başvuru Süreci Düşündüğünüz Kadar Zor Değil' başlıklı bir sunum yapan ABD Başkonsolosluğu'ndan Muavin Konsolos Wilburg G. Zehr, kendilerine yapılan başvuruların yüzde 95'ine vize verildiğini, buna rağmen vize için mümkün olduğunca erken başvuru yapmak gerektiğine dikkat çekti.
Ekonomi Bakanlığı'ndan ABD Ülke Masası Sorumlusu Esma Koca, ABD'ye ihracatta potansiyel sektörleri şu şekilde sıraladı:
"Demir çelik, inşaat ve maden makinaları, altın ve mücevherat, beyaz eşya, mobilya, işlenmiş doğal taşlar, otomotiv ve yan sanayi, takım tezgahları, tekstil ve konfeksiyon, tarım ve gıda ürünleri."
Bursa Siyah İnciri'nin ABD'ye ihracatıyla ilgili 5 yıldır sürecin devam ettiği ve özellikle ABD'nin tarım ürünleri ithalatındaki aşırı korumacılığından dolayı bu sürecin sonlandırılamadığının ifade edildiği toplantıda, ABD tarafından müzakerelerin hızlandırılması için girişimlerin artırılacağı sözü verildi. 

''Türkiye'nin 2023 hedeflerini destekliyoruz'' ''Türkiye'nin 2023 hedeflerini destekliyoruz'' ''Türkiye'nin 2023 hedeflerini destekliyoruz'' ''Türkiye'nin 2023 hedeflerini destekliyoruz''
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!