Türkiye kendi başarı hikayesini yazıyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı Celal Sönmez, Türkiye ekonomisinin 2011 yılının ilk çeyreğinde yaşadığı yüzde 11.6'lık dünya rekoru büyümenin ardından ikinci çeyrekte de yüzde 8.8 gibi yüksek bir büyüme yakalamasının olağanüstü olduğunu söyledi. Sönmez, Türkiye'nin başarı hikayesi yazdığını kaydetti.

 Türkiye kendi başarı hikayesini yazıyor

Piyasaların, Türkiye ekonomisi için ikinci çeyrekte yüzde 7 civarında bir büyüme beklediğini, ancak gerçekleşmenin herkesi şaşırttığını belirten Celal Sönmez, "Aynı dönemde Çin yüzde 9.5, Hindistan ise yüzde 7.7 büyüdü. Görünen o ki Türkiye, son çeyrekte çok ciddi bir yavaşlama yaşamazsa bu yılı dünya büyüme liginde ilk üçte tamamlayacak. Küresel ekonomide yeni kriz beklentileri derinleşirken Türkiye'nin bu performansı, özel sektörün başı çektiği bir başarı hikayesidir." dedi.
Bu sonuçla Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yılın ilk yarısında yüzde 10.2 büyüdüğünü ifade eden Celal Sönmez, ilk yarıda imalat sanayinin yüzde 10.7, inşaat sektörünün yüzde 13.9, toptan ve perakende ticaretin yüzde 15.2, ulaştırma ve haberleşmenin yüzde 12.3, mali kuruluşların yüzde 11.7 büyüme ile yüksek performans gösteren sektörler olduğunu vurguladı.
Türkiye'nin, yüzde 7 ve üzeri sürdürülebilir bir büyümeye ihtiyacı olduğunu söyleyen Celal Sönmez şunları kaydetti: "Bu ülkenin inanılmaz bir girişimci ve iç pazar potansiyeli var. En büyük pazarımız Avrupa Birliği yüzde 1'ler civarında büyürken bizim çift haneli büyümemiz bu dinamizmin göstergesi. Disiplini bozmadan, rehavete kapılmadan, ihtiyatlı ama hızlı büyümeye devam etmemiz lazım. İhracat odaklı bir büyüme, istikrar açısından son derece gerekli. Ekonomide son çeyrekte bir yavaşlama yaşayacağımız aşikar. Ekonomi yönetiminden ihtiyaca göre ince ayar yaparak bu ivmenin sürmesine gereken desteği vermesini bekliyoruz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!