Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye için korkutan uyarı!

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Adnan Evsen: Nüfus artışı ile birlikte gelecek birkaç 10 yıl içinde su fakiri bir ülke olacağız

Türkiye için korkutan uyarı!

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Kayseri Temsilcisi Adnan Evsen 22 Mart 'Dünya Su Günü' nedeniyle yaptığı açıklamada, "Ülkemizde kişi başına düşen 1513 metreküplük yıllık kullanılabilir su miktarıyla, Türkiye su azlığı yaşayan bir ülke konumundadır. Nüfus artışı ile birlikte gelecek birkaç 10 yıl içinde su fakiri bir ülke olacağımız tahmin edilmektedir" dedi.

Jeoloji Mühendisi Adnan Evsen, Türkiye'deki su varlığının yıllık 501 milyar metreküp olduğunu, bunun 274 milyar metreküpünün buharlaştığını, 69 milyar metreküpünün ise yeraltına süzüldüğünü ve 158 milyar metrüküpünün de deniz ve göllere boşaldığına dikkati çekti.

Evsen, şöyle dedi:

"Türkiye'de suyun yüzde 75'i tarımda, yüzde 11'i endüstride ve yüzde 14'ü ise evlerde kullanılmaktadır. Yeraltısuyunu besleyen 69 milyar metreküplük suyun; 28 milyar'ı kaynaklarla boşalmakta ve 41 milyar'ı ise yeraltısuyunu beslemektedir. Ayrıca Meriç ve Asi gibi nehirlerle komşu ülkelerden ülkemize yılda ortalama 7 milyar metreküp su gelmektedir. Yeraltına inerek yeraltı suyuna katılan 41 milyar metreküplük su da ilave edildiğinde, ülkemizin yenilenebilir brüt su potansiyeli 234 milyar metreküp olarak hesaplanmaktadır. Çalışmalar ve etütler, günümüz şartlarında yurdumuzun tüketilebilir yüzey ve yeraltı suyu potansiyelinin yılda ortalama 112 milyar metreküp olduğunu göstermektedir. Bugün ülke nüfusumuzun 74 milyon olduğu kabulü ile, kişi başına düşen 1513 metreküplük yıllık kullanılabilir su miktarıyla Türkiye su azlığı yaşayan bir ülke konumundadır. Türkiye bu kaynakları ile dünya genelinde sanılanın aksine su zengini bir ülke değildir. Nüfus artışı ile birlikte gelecek birkaç 10 yıl içinde su fakiri bir ülke olacağımız tahmin edilmektedir." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!