Türkiye hedefini büyüttü...

Türkiye Futbol Federasyonu ile Gençlik ve Spor Bakanlığı, UEFA'nın kesin kararını beklemeden 2022 Dünya Şampiyonası adaylığı için kolları sıvadı

Türkiye hedefini büyüttü...

Türkiye, UEFA Başkanı Michael Platini'nin 2020 Avrupa Şampiyonası'nı değişik ülkelere yollama merakına karşılık hazırda tuttuğu diğer kartını gündeme getiriyor. 2020 ile ilgili UEFA'dan net bir açıklama yapılmamış da olsa gerek Futbol Federasyonu gerekse Gençlik ve Spor Bakanlığı yani Hükümet 2022 Dünya Şampiyonası organizasyonunu ülkemize getirmek için çoktan kolları sıvamış vaziyette.


ÖNCE OLİMPİYAT!

VATAN'ın edindiği bilgiye göre bununla ilgili en önemli çalışma halihazırda inşaatları ya da ihale süreçleri sürdürülen stat projeleri. FIFA'nın olmazsa olmaz şartlarına göre ülkede 2 adet 50 bin, 4 adet 40 bin kişilik ve maçların oynanacağı diğer statların en az 30'ar bin kişilik olması gerekiyor.

BU noktadan hareket eden Gençlik ve Spor Bakanlığı yapım sürecine soktuğu stat inşaatlarını projelerde yapılan tadilatla 33 bine çıkardı. İstanbul'da G.Saray'ın Arena'sı 50 binden fazla koltuğa sahip. Olimpiyat Stadı, kapanarak 50 bine indiriliyor. F.Bahçe Saraçoğlu, İnönü Stadı ile birlikte Bursa ve Kocaeli'de yapılacak statların kapasiteleri de FIFA standartlarında projelendirildi. Bu şekilde eğer organizasyonun alınması başarılırsa İstanbul merkez olmak üzere Marmara Bölgesi'nin planlandığı da hesaplanıyor.

2020 Olimpiyatları'nı düzenleme hakkı alması halinde İstanbul'un yapılan yeni oteller, yollar, altyapı, havaalanı gibi önemli projeleri gerçekleştirmiş halinin de bir avantaj olması FIFA için de 2022 kararını verirken bir avantaj olabileceği düşünülüyor. Avrupa Futbol Şampiyonası ile birlikte Olimpiyat Oyunları'nı Cumhuriyet'in 100. yılıyla özdeşleştirmek isteyen Türkiye'nin 2022'de gerçekleştireceği Dünya Kupası bu anlamda da büyük önem taşıyor.

 

KAYNAK:VATAN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!