Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye dünyayı kirletmeyecek

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Yıldız, iklim değişikliğiyle ilgili konularda Türkiye'nin dünyaya borçlu bir ülke olarak anılmayacağını söyledi.

Türkiye dünyayı kirletmeyecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İklim Yatırım Fonları Ortaklık Forumu'nun kapanışında, Türkiye'de enerji verimliliğiyle ilgili olarak konutlardaki yalıtımlardan sanayideki motor uygulamalarına kadar kendini iki yılda hatta bir yılda amorti eden projeler olduğunu belirtti.

Türkiye'nin dünya ortalamasından daha hızlı büyüdüğüne işaret eden Yıldız, şunları kaydetti:

''Bu büyüme, enerji sektöründe 'çevreye rağmen değil çevreyle beraber büyüme' gibi bir doğruyu bir kenara bırakmamızı gerektirmiyor. Biz çevreyle beraber büyüyeceğiz ve enerji projelerimizi de çevreyle beraber yapacağız. Türkiye, Avrupa Birliği politikalarıyla uyumlu bir şekilde kuzeyden güneye, doğudan batıya bütün boru hatlarıyla beraber, enerji hatlarıyla beraber, ister doğalgaz ister petrolle alakalı projelerini de bir yandan gerçekleştirmektedir.''

Bu değişimi yönetebilme ve bu büyümeyi idare edebilmenin çevreyle uyumlu şekilde yürütüleceğine işaret eden Yıldız, ''Özellikle iklim değişikliğiyle alakalı hususlarda Türkiye dünyaya borçlu bir ülke olarak anılmayacaktır. Şu ana kadar dünyayı kirletenler ile temizleyenlerin zaman zaman ayrı noktalarda olduğunu görüyoruz. Türkiye dünyayı kirletmeyecektir ve temizlemekle de uğraşmayacaktır ama bütün uluslararası projelere, iklim değişiklikleriyle alakalı gelecek kuşağa, bizden daha çok sevdiğimiz çocuklarımıza daha iyi bir dünya bırakmayla alakalı projelere ortak olarak da katılacaktır'' ifadelerini kullandı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!