Türkiye'den Ömer Güney hazırlığı

Ömer Güney adlı zanlının 3 PKK'lı kadının ölümüyle ilgili soruşturmada tutuklanması Türkiye'yi harekete geçirdi.

Türkiye'den Ömer Güney hazırlığı

Fransa'nın başkentinde Kürdistan Enformasyon Bürosu'nda Sakine Cansız, Leyla Şaylemez ve Fidan Doğan'ın öldürülmesinin ardından Ömer Güney'in, tutuklanması, Türk soruşturma makamlarını harekete geçirdi.

SAVCILIK YETKİLİLERİ ÜST DÜZEYDE TOPLANDI
Bu kapsamda Ankara Adliyesi'nde üst düzey savcılık yetkililerinin katılımıyla bir toplantı yapıldığı bildirildi. Toplantıda, Güney'in Türk vatandaşı olması nedeniyle soruşturma başlatılıp başlatılmayacağı konusunun görüşüldüğü öğrenildi.

SORUŞTURMA KESİN
Vatan'dan Çınar Özer'in haberine göre; Savcılık kaynakları, Güney'in Türk vatandaşı olması nedeniyle hakkında mutlaka Türkiye'nin de bir soruşturma başlatması gerektiğini, ancak bu soruşturmanın Terörle Mücadele Kanunu'nun 10. maddesiyle görevli hangi başsavcıvekilliği tarafından yürütüleceği konusunda görüş ayrılığı bulunduğu bilgisini verdi. Kaynaklar, Güney hakkında, bir Türk vatandaşının yurtdışında işlediği suçlarla ilgili soruşturma usullerini düzenleyen TCK'nın ilgili maddeleri uyarınca kesinlikle bir soruşturma açılacağını, Fransa savcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, olayın biraz daha netleşmesinin beklendiğini, Ankara'da hazırlık numarası alarak, başlatılan resmi bir soruşturmanın olmadığını kaydetti.ANKARA YA DA MALATYA
Savcılık kaynakları, yapılan toplantıda, Güney'in Sivas nüfusuna kayıtlı olması, bu nedenle TMK'nın 10. maddesiyle ilgili Malatya Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nin görevli olabileceğini, ancak yurtdışında işlenen suçlarla ilgili yargılama yetkisi konusunda da Ankara mahkemelerinin görevli olduğu gibi konuların tartışıldığını bildirdi. Güney'in işlediği suçla ilgili Türk güvenlik birimlerinin de çalıştığı, soruşturmanın nerede yapılacağı konusunda Adalet Bakanlığı yetkilileri ile temasların devam ettiği anlaşıldı.

Kaynaklar, 3 PKK'lı kadın ı öldürmeden önce Türkiye'ye geldiği ortaya çıkan Güney'in temasta olduğu kişilerin Türk güvenlik birimleri tarafından araştırıldığını, yapılan çalışmaların sonucunun da Güney hakkında başlatılacak soruşturmayı hangi savcılığın yürüteceğinde belirleyici olacağını bildirdiler.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!