Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye'den o bildiriye çok sert tepki: Bütünüyle reddediyoruz

Dışişleri Bakanlığı'ndan Kıbrıs Rum Kesimi'nde düzenlenen Mısır-Yunanistan-GKRY zirvesi sonrasında yayımlanan bildiriye sert tepki.

Türkiye'den o bildiriye çok sert tepki: Bütünüyle reddediyoruz

Mısır, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi bir araya geldi.

Toplantının ardından açıklanan bildiriye Dışişleri Bakanlığı sert tepki gösterdi.

Yazılı olarak yapılan açıklamada, "Bu üçlünün önceki toplantılarından da artık alışılageldiği üzere, ülkemize karşı mesnetsiz itham ve iddialar içeren bildiriyi bütünüyle reddediyoruz. bu bildirilerin her seferinde ülkemizi hedef alması, bu ülkelerin asıl niyetlerini ortaya koymaktadır" denildi..

Dışişleri Bakanlığı, Bölgede Kuzey Kıbrıs Rum yönetiminin de hak sahibi olduğunu, Türkiye'nin hem kendi, hem de Kuzey Kıbrıs'ın haklarını savunmaya devam edeceği vurgulandı.

Bakanlık'tan yapılan açıklamanın tam metniş şöyle: 

Kıbrıs Rum Kesimi'nde düzenlenen Mısır-Yunanistan-GKRY zirvesi sonunda yayımlanan ve bu üçlünün önceki toplantılarından da artık alışılageldiği üzere, ülkemize karşı mesnetsiz itham ve iddialar içeren bildiriyi bütünüyle reddediyoruz.

"Doğu Akdeniz'de barış, istikrar ve işbirliğini desteklemek" amacını taşıdığı öne sürülen bu üçlü oluşum tarafından yayımlanan bildirilerin her seferinde ülkemizi hedef alması, bu ülkelerin asıl niyetlerini ortaya koymaktadır.

Doğu Akdeniz'de gerçek işbirliği, ancak içinde Kıbrıs Türklerinin de olacağı, tüm kıyıdaş ülkeleri içine alan kapsayıcı bir yaklaşımla sağlanabilir. Bölgedeki sorunları yaratan ülkeler, maksimalist ve düşmanca politikalarını değiştirmedikçe sorunların çözümü olamazlar. Doğu Akdeniz'de hem kendi haklarımızı hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlılıkla korumaya devam edeceğiz.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!