Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye'den "Mursi" tepkisi

Dışişleri Bakanlığı, seçilmiş bir Cumhurbaşkanı'nın seçim dışı yollarla görevinden uzaklaştırılmasını demokratik hiçbir ülkenin anlaması ve kabul etmesinin mümkün olmadığını bildirerek, "Mısır'da da seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'ye bu yeni dönemde gereken saygının gösterilmesini bekliyoruz" açıklamasını yaptı.

Türkiye'den ''Mursi'' tepkisi

 

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada Türkiye'nin Mısır'da 25 Ocak Devrimiyle başlayan demokratik dönüşümü yürekten desteklediği ve demokrasi yürüyüşünde dost ve kardeş Mısır halkının yanında yer aldığı hatırlatılarak, Mısır'da dün meydana gelen gelişmelerin bu bağlamda kaygıyla izlendiği bildirildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Mısır'daki durum, Mısır Silahlı Kuvvetlerinin dün Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırması ve anayasayı askıya alması ile son derece hassas ve endişe verici bir aşamaya ulaşmıştır. Daha önce de açıkladığımız üzere, toplumun tüm kesimlerinin kaygı ve görüşlerini dikkate alan kucaklayıcı bir yaklaşımın ve diyalog yoluyla sağlanabilecek toplumsal uzlaşının mevcut krizin giderilmesi için şart olduğuna inanıyoruz. Seçilmiş bir Cumhurbaşkanı'nın seçim dışı yollarla görevinden uzaklaştırılmasını demokratik hiçbir ülkenin anlaması ve kabul etmesi mümkün değildir. Mısır'da da seçilmiş Cumhurbaşkanı Mursi'ye bu yeni dönemde gereken saygının gösterilmesini bekliyoruz.

Dost ve kardeş Mısır halkının 25 Ocak 2011 Devrimi ile başlattığı demokratikleşme sürecinin başarıya ulaşması için tüm tarafları sağduyu ile hareket etmeye, hukukun üstünlüğü ilkesine saygı duymaya ve en kısa zamanda serbest ve adil seçimler düzenleyerek demokratik düzeni yeniden tesis etmeye davet ediyoruz. Mısır'ın en kısa sürede gücünü anayasal meşruiyetten alan, insan haklarına ve temel özgürlüklere saygılı bir sivil yönetime kavuşmasını temenni ediyoruz. Mısır halkının ve yönetiminin toplumsal uzlaşı ve demokrasi temelinde sorunlarını çözeceğine inanıyoruz. Türkiye, her zaman olduğu gibi, dost ve kardeş Mısır halkının yanında olmaya ve Mısır'ın siyasi istikrarına, birlik ve beraberliğine ve ekonomik kalkınmasına destek vermeye devam edecektir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!