Türkiye'den İsrail'e şok edici yaptırımlar!

BM'nin Mavi Marmara raporunu açıklamasının ardından Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye hükümeti adına açıklama yaptı. Davutoğlu yaptığı açıklama da İsrail'i adeta bitirdi...

Türkiye'den İsrail'e şok edici yaptırımlar!

Davutoğlu yaptığı açıklamada; Katledilen insanlar İsrail'in uluslararası ablukanın altında bulunan Gazze halkına yardım götürmek isteyen sivillerdir. Bütün medeniyetler adil savaş kavramları geliştirmiştir, askeri güç kullanımı çok sıkı şartlara bağlanmıştır. Savaşın meşru olduğu hallerde dahi masum sivillerin öldürülmesi savaş suçu olarak kabul edilmiştir.

İsrail bu davranışını uluslararası sularda gerçekleştirmiştir, çiğnenen yaşam hakkıdır. Hiç bir devlet hukukun üstünde değildir, dünya artık değişmektedir. İnsanları katledenler er yada geç hukukun karşısına çıkmaktadır. Kaldı ki insanlık vicdanlarına zaten mahkum olmuşlardır. Türkiye olara işlenen bu suçun karşılıksız kalmaması için harekete geçtik bunun akabininde BM konseyini acil olarak toplantıya çağırdık. BM Konseyi açıklamasıyla İsrail'in bu saldırısının soruşturması çağrısında bulundu, Cenevre'de BM İnsan Hakları Konseyi'de saldırıyı soruşturma sürecine girdi, Türkiye olarak tam bir işbirliği içinde olduk ve ulusal raporumuzu sunduk. İsrail ise panelde yer almasına rağmen çalışmaları geciktirmek için elinden geleni yaptı, İsrail'in özür dilemesini ve ailelere tazminat ödemesini talep ettik ve şartlar yerine gelmedikçe ilişkilerimizin iyileşmeyeceğini açıkladık.

Çok ciddi bir basın manüplasyonuyla karşı karşıyayız, İsrail'in son defa önerdiği 6 ay uzatma talebi tarafımızdan kabul edilmemiştir. Gerek Türkiye'nin gerek İsrail'in taraf olmadığı ve imzaların taşındığı raporun 1 Eylül itibariyle basına sızması da oldukça düşündürücüdür. Ben bunu Ban Ki Moon ile de görüştüm kendisi de bu sızma yüzünden üzüntü içinde olduklarını belirttiler. İlk olarak belirtilmesi gereken bu raporun görüşleri yansıttığıdır, rapor İsrail yetkililerinin ve askerlerinin suçunu açık şekilde dile getirmektedir. İsrail askerlerinin sebep olduğu ölüm ve yaralanmaların karşılığının verilmeyeceği raporda belirtilmektedir.

Türkiye panelin işleyişini zedeleyecek bu davranışı kabul etmemektedir, bu konuda yetkiyi uluslararası mercilere götürmeye kararlıyız. Taleplerimiz bilinmektedir, taleplerimiz yerine getirilmedikçe ilişkilerimiz düzelmeyecektir. Artık İsrail hükümetinin gayrimeşru eylemlerinin sonuçları aşamasında bir bedel ödemesi noktasına gelinmiştir.

1- İsrail, Türkiye ilişkileri ikinci katip düzeyine indirilecektir. Çarşamba günü itibariyle tüm büyükelçilerimizi İsrail bölgesinden geri çekeceğiz.

2- Türkiye ile İsrail arasında ki askeri anlaşmaların tümü askıya alınmıştır.

3- Doğu Akdeniz'de Türkiye her türlü önlemi alacaktır.

4- Türkiye, İsrail'in Gazze'ye ablukasını hiç bir şekilde tanımamaktadır.

5- İsrail saldırısının Türk ve diğer milletler olarak araştırılmasına izin verilecektir.

Amacımız bu yanlışları düzeltmek adına İsrail'i sevk etmektir' dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!