Türkiye'den İran'a cevap geldi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, herhangi bir sektörde, sanayide veya konutta şu an itibariyle doğalgaz kesintisinin söz konusu olmadığını söyledi.

Türkiye'den İran'a cevap geldi

Yıldız, muhabirine yaptığı açıklamada, vatandaşlar ve sanayiciler tarafından öngörüleri ve tahminlerinin çok üzerinde, çok fazla miktarda doğalgaz tüketildiğini bildirdi.

Bunun, olumsuz hava koşullarının son 42 yılın en uç noktasında seyretmesinden kaynaklandığına dikkati çeken Yıldız, "Hava sıcaklığının eksi 32'leri, eksi 35'leri gördüğü yerler oluyor" dedi.

Yıldız, bundan sonraki süreçte doğalgazla ilgili bir sıkıntı öngörmediğini dile getirerek, şöyle devam etti: "Zaman zaman Rusya'dan aldığımız, İran'dan aldığımız gazın basıncında düşmeler olabiliyor. Ancak hem Rusya'nın hem Ukrayna'nın hem de İran'a, bu konuda göstermiş oldukları hassasiyetten dolayı teşekkür ediyoruz. Avrupa'da özellikle boru hattı boyunca Ukrayna, Rumanya, Bulgaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti'nde çok ciddi soğuklarda var. Hatta Sibirya soğukları diye isimlendiriliyor. Bu hava koşulları, bu ülkelerden geçen doğalgazın tüketimini daha da artırıyor. O yüzden zaman zaman basınç düşmeleri yaşanabiliyor. Ancak vatandaşımıza sirayet edecek bir sıkıntının olmayacağı kanaatindeyim. Öngörülerimiz de bu yöndedir. Dün itibarıyla basınç çok fazla düştü, miktar da çok düştü. Bir kısım sektörlerde kısa süreli kesinti uygulamalarımız oldu ve tekrar kaldırıldı. Böyle 45 dakikalık, 1 saatlik bu tür uygulamalar oldu. Herhangi bir sektörde, sanayide veya konutta şu an itibariyle doğalgaz kesintisi söz konusu değildir." Yıldız, gündemlerinde doğalgaza zam konusunun bulunmadığını vurguladı.

-"Hakem Heyeti vesilesiyle bu fiyatın indirilmesini talep etmekte haklıyız"
İran ile Türkiye arasındaki ilişkiler bir tahkim sürecine sığdırılamayacak kadar dostane ve köklü ilişkiler olduğunu vurgulayan Yıldız, "O açıdan bu konuda her hangi bir sıkıntı yaşayacağımız kanaatinde değilim. Tabiki bu görüşe saygımız var ama takdir edersiniz ki biz de vatandaşlarımızın kullandığı temel girdilerden birisi olan doğalgazın fiyatının uluslararası arenalardan, uluslararası fiyatlardan daha yüksek oluşu gerekçesiyle indirimini talep etmekte haklıyız. Uluslararası Tahkim, Uluslararası Hakem Heyeti nasıl karar verirse bu süreci o şekliyle izleriz diye düşünüyorum. Bu manada görüşlere saygımız var. Ben de omuzlarımda hissettiğim sorumluluk gereği tabiki Hakem Heyeti vesilesiyle bu fiyatın indirilmesini talep etmekte haklıyız diye düşünüyoruz. Yoksa bizim ticaretimizde, ilişkilerimizde herhangi bir sıkıntıya uğramadan, bu manada kesintiye uğramadan devam edecektir" dedi.

Doğalgaz anlamında İran'ın ihracatını yaptığı en önemli ülkenin Türkiye olduğunu anımsatan Bakan Yıldız, şöyle devam etti: "Türkiye'nin de beş tane ithal ettiği ülkeden bir tanesi İrandır. O açıdan alışverişlerimiz devam eder. Ham petroller ile ilgili bildiğiniz gibi Türkiye ihtiyacının yüzde 40-50'sini hemen hemen İran'dan karşılıyor. Bununla alakalı ticaretimiz devam eder. Ticaret hacimlerimizle alakalı Sayın Başbakanımızın bize verdiği bir hedef var. Bu hedeflere ulaşmakla alakalı gayretlerimiz devam eder. Bu konuda her hangi bir sıkıntı yaşayacağımız kanaatinde değilim."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!