Türkiye'de sağlıkçılar Avrupalı meslektaşlarının 6 katı fazla çalışıyor

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yavuz Baştuğ, Türkiye'de 50 bin doktora ihtiyaç olduğunu belirterek, "Hekimlerimiz Avrupalı meslektaşlarına göre 3 kat, hemşireler ise 6 kat daha fazla çalışıyor" dedi.

Türkiye'de sağlıkçılar Avrupalı meslektaşlarının 6 katı fazla çalışıyor

 

Tıp Bayramı dolayısıyla Bursa İl Sağlık Müdürlüğü tarafından Ördekli Kültür Merkezi'nde kutlama programı düzenlendi. Çok sayıda sağlık çalışanının katıldığı programda konuşan Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Yavuz Baştuğ, Türkiye'deki hemşire ve doktor açığına değindi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun Bursa ziyaretindeki açıklamalarını hatırlatan Baştuğ, "Bizim acilen 30 bin hekime ihtiyacımız var. Sadece bu döngünün sağlanabilmesi için bu şart. Ayrıca 50 bin hemşire almalıyız" dedi.

 

Türkiye'de sağlık çalışanının Avrupa'daki meslektaşından daha fazla çalıştığına işaret eden Baştuğ, "Benim sağlık çalışanım, Avrupa'daki meslektaşından daha fazla çalışıyor. Hekimin Avrupa'daki mevkidaşından 3 katı daha fazla, hemşirenin ise 6 kat daha fazla çalışması gerekiyor. Biz bu şekilde hizmetleri yürütüyoruz. Bu meslek kolay bir iş değildir. Günde 100 hastaya bakan bir hekim ve sağlık çalışanı hakikaten zor şartlar altında çalışıyor. Bir de bunun yanında son zamanlarda hiç görmek istemediğimiz şiddet olaylarıyla karşılaşıyoruz. Bunları kabul etmemiz mümkün değil" diye konuştu.

 

Bursa'daki kamu binalarının durumunu çok iyi bildiklerini ifade eden Baştuğ, "Kamu binalarımızda sıkıntılı bazı şartlar var. Bu fiziki şartlarda benim Bursa'daki çalışanım Türkiye'deki eş değerlerinin de üzerinde gayret sarf ediyor. İnşallah yakın dönemde, bu fiziki mekanların düzeltilmesi ile birlikte Bursalılara daha iyi hizmet vereceğiz" dedi.

 

Bursa İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan, sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı'nı kutlayarak, "Bizler bu mesleği maddi sebeplerle yapmıyoruz. Bu bir gönül işidir. Orada ızdırabı olan hastanın ihtiyacını gidermek bizim vicdani sorumluluğumuzdur. Kah ambulansta kah yoğun bakımda 24 saat büyük fedakarlıkla çalışan sağlık personelimizi tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Dr. Murat Özsoy'un kanunla çaldığı eserler takdir topladı.

 

 

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!