Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye'de koruyucu aile için 2 bin 902 başvuru

Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, mülki idari amirleri hem ellerindeki enstrümanlar bakımından hem de yetişme koşulları bakımından gönül elçileri projesini yapmaya en elverişli kesimin kamu yönetimi olmasının birince sebepleri olduğunu belirterek, "Türkiye'nin her yerinde organize olmuş bir yapıyı öngörüyor olmamız ve buna bağlı olarak her hangi bir siyasal imgeyi çağrıştırmamız olmamız da ikinci sebebimiz" dedi.

Türkiye'de koruyucu aile için 2 bin 902 başvuru


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde yürütülen "Toplumun Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi" kapsamında düzenlenen programda gönül elçileri bir araya geldi. Bir otelde düzenlenen programa Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, Konya Milletvekilleri Mustafa Kabakcı, Ayşe Türkmenoğlu, Gülay Samancı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşların müdürleri ve gönül elçileri katıldı. Katılımcıların eşleriyle birlikte katıldığı program Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.
"GÖNÜL ELÇİSİ PROJESİ ULUSAL METOTTUR"
Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, "Dünya'da yapılan istatistikler gösteriyor ki bizim kurumsal anlamda yardımlaşmamızı aksettirebileceğimiz mekanizmalar eksikliği nedeniyle sıralamamız oldukça gerilerde. Yani bugüne kadar bir mekanizma geliştirememiş olmamızın nedeniyle insanlar içlerinde taşıdıkları o nüveyi kuvvetten fiile dönüştürememişlerdir. İşte gönül elçisi projesi bir mekanizmadır, bir ulusal metottur. İnsanlar bundan sonra eğer gönüllü hizmet etmek istiyorlarsa bu kurumsal yapı üzerinde istedikleri insanlara ulaşabilirler. Konya'da biz bunu bir yazılımla gerçekleştirdik. Konyagonulelcileri.gov.tr adresinden hizmet vermeye devam ediyoruz. Merak edenler takip edebilirler. Bu yapı asılında basit olarak bir tarafta gönül elçilerini bir tarafta da gönül elçilerinden yardım almayı bekleyen insanları buluşturmayı sağlayan bir yapıdır" diye konuştu.
Konya'da gönül elçileri projesinin fena gitmediğine dikkat çeken Doğan, "Ama Konya'dan bir muhalif ses yükseldi bu proje çalışmaları sırasında. Bir değerli akademisyenimiz gönül elçileri projesini temelden eleştirdi. Oradaki temel eleştiri şuydu; 'Niçin Türkiye'de yerelleşme çabaları devam ederken gönül elçileri projesini hükümet mülki idare üzerinden yürütüyor'. Türkiye'nin geleneğinde toplum kalkınmasına dair her ne yapılmışsa mülki idare üzerinden yapılmıştır. Sorunun cevabı burada gizlidir. Bugüne kadar toplum kalkınması adına sözgelimi elektrik fikasyon seferberliği yapıldı. Bu ülke mülki idari amirleri üzerinden yapıldı. Eğitim seferberliği yapıldı, mülki idari amirleri üzerinden yapıldı. Aşılama kampanyaları yürütüldü, mülki idari amirleri üzerinden yapıldı. Çünkü mülki idare amirleri hem ellerindeki enstrümanlar bakımından hem de yetişme koşulları bakımından bu işi yapmaya en elverişli kamu yönetim kesimidir, birinci sebep bu. İkinci sebep de şüphesiz Türkiye'nin her yerinde organize olmuş bir yapıyı öngörüyor olmamız ve buna bağlı olarak her hangi bir siyasal imgeyi çağrıştırmamamız olmamız. Biz eğer gönül projesi ortaya koyuyorsak tarafları sadece bir siyasi ekol olamaz. Bütün bir toplum kesimi de kuşatması lazım gelirdi. Bu nedenle bakanlığımızın tercihi aslında son derece isabetlidir ve bu işin böyle yürümesi son derece yerinde olmuştu" dedi.
KONYA'DA 41 KORUYUCU AİLE VAR
Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Aşkın Asan, gönül elçisi projesinin ilk 6 ay da odaklanacakları mekanizmanın koruyucu aile olduğunu belirterek, "Koruyucu aile bilinmeyen bir sistem. Biz bunu biraz daha bilinsin şartları nedir, koruyucu aile ilgili farkındalık yaygınlaşsın istedik. Çünkü bizim kurumlarımızda şu an 14 bin çocuk bakılmaktadır. Bu çocuklarımızın yüzde 90'nın anne ve babası var. Ama o aile sağlıklı bir yapıda değil. Çocuğu alsalar çocuk istismara uğrayacak, ya da mağdur olacak. Türkiye genelinde şu an da proje sayesinde 2 bin 902 kişinin koruyucu aile olmak için başvuru yaptı. Biz de incelemelerini yaptık, 779 kişinin yanına çocuk yerleştirildi. Şu anda 949 çocuğumuz koruyucu ailenin yanında. Konya'ya bakıldığında 41 koruyucu aile bulunuyor. Bunun daha fazla olması gerekiyor. Konya gönül elçileri bakımından şampiyonlar listesinde şu anda. Konya'da 10 bin 97 kişi gönül elçisi bulunuyor. Çok teşekkür ediyoruz" diye konuştu.
Türkiye genelinde 566 bin kişinin kendileriyle gönül elçisi olarak çalışmak istediğini de kaydeden Asan, ikinci projelerinin 'ikinci şans' adını verdikleri eğitimde seferberlik başlatmak olduğunu ifade etti.
ENGELLİ SEMAZENLERDEN GÖSTERİ
Milletvekilleri adına bir konuşma yapan AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Kabakcı da, Konya'nın gönüllerin markası olduğunu belirterek, "Onun için de Konya'ya gönüller kapısı demek hep içimden gelir. Onun için sayın bakanımıza ve gelen tüm misafirlerimize gönüller kapısına hoş geldiniz diyorum" ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından engelli semazenler bir gösteri sundu. Tekerlekli sandalye üzerinde sema icra eden semazenler büyük ilgi gördü. Ardından bir kız öğrencinin yan flüt gösterisi sunumu gerçekleştirildi. Gösterilerin ardından programda bir konuşma yapan koruyucu aile Fadime Şen, çalışan kadınların küçük bebeğe bakmasının zor olduğunu belirterek, bakan yardımcısından koruyucu aile kapsamında çocuk alan ailelere doğum izni verilmesini talep etti. Gönül Elçileri Konya Temsilcisi görme engelli Sevginur Aydoğan'da yaptığı konuşmasında, kendilerine yardımcı olan ve destek veren Vali Doğan'a ve eşine teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Danışmanı Ayşe Keşir moderatörlüğünde, Eğitim ve Yayın Daire Başkanı Amber Türkmen ve Bakanlık Müşaviri Aygül Fazlıoğlu'nun konuşmacı olarak katıldığı "Toplum Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi" konulu panele geçildi. Program verilen kokteyl ile sona erdi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!