Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye'de kızamık vakaları artmaya başladı! Bursa Tabip Odası'ndan uyarı (ÖZEL HABER)

Son dönemde pandemiyle birlikte aşı karşıtlığından ötürü kızamık vakaları da artmaya başladı. Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, "Çocukların hayatına neden olan ve aşıyla korunabilen bu hastalığın sayısının artmış olması bizi ürkütüyor. Bu noktadan sonra hiç kimsenin aşı reddetmemesi gerekiyor. Bilimsel bir kanıta dayalı olmayan aşıların zararlı olduğu düşüncesinin kalkması gerekiyor. Bütün çocuklar aşılansın. Aşı olmayan her çocuk toplum için büyük tehlike oluşturuyor" dedi.

Türkiye'de kızamık vakaları artmaya başladı! Bursa Tabip Odası'ndan uyarı (ÖZEL HABER)

GÜLNAME PAÇA / BURSADA BUGÜN

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanlığı 2019 Sağlık İstatistik Yıllığı'nı açıkladı.

Yıllığa öre, kızamık vaka sayısı giderek yükseldi. 412'si yerli, 304'ü yabancı toplam 716 olan vaka sayısı 2019'da 2 bin 905 oldu.

Bunun 1958'i yerli, 947'si ise yabancı vakalardan oluşuyor. 

Kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşılama oranı 2018 yılında yüzde 96 iken, 2019 yılında yüzde 97'ye yükseldi.

Kızamık vakalarının artış göstermesinin en büyük sebebi ise aşı karşıtlığı.

"ÖLÜMCÜLLÜĞÜ VE BULAŞICILIĞI ÇOK FAZLA"

Bursa Tabip Odası Başkanı Doç. Dr. Alpaslan Türkkan, "Yakın zamanda Sağlık Bakanlığı 2019 Sağlık İstatistik Yıllığı'nı yayınladı. Bu yıllıkta kızamık olguları gerçekten dikkatimizi çekiyor. Üstelik pandeminin olduğu bu günlerde, kızamık olgularının sayılarına dikkatli bakmak gerekiyor. Kızamık çok bulaşıcı ve öldürücü olabilen bir hastalık. Kızamığın öldürücü niteliği binde 05. Yani gelişmiş ülkelerde 2 bin kişinin içinde bir kişide olabiliyor. Geri kalmış ülkelerde ise binde 7 veya 8'e kadar ulaşabiliyor bu rakam. Toplu yaşamda koşulların uygun olmadığı ortamlarda, mülteci kampları gibi ortamlarda yüzde 32 olgu ölebiliyor. Yani ölümcüllüğü ve bulaşıcılığı çok fazla. RNA'sı olan çocuklarda ateşle, öksürükle ve döküntüyle çocukluk çağı hastalıklarından bir tanesi. Ölümlerin büyük bir kısmı pnömoni nedeniyle, zatürre nedeniyle oluyor. Toplumun aşılanmış olması çok değerli" şeklinde konuştu.

"AŞI OLMAYAN HER ÇOCUK TOPLUM İÇİN BÜYÜK TEHLİKE OLUŞTURUYOR"

"2019 yılında verilen kızamık olgu sayısı 2905 olarak görülüyor" diyen Doç. Dr. Alpaslan Türkkan,  "Bir önceki yıldaki sayı ise 716. 2018-2019 yılları arasında Türkiye'deki kızamık olgu sayıları 4 kat artmış. 2017'de bu rakam 84 idi.  2019'la kıyasladığımızda 34,5 kat arttığını görüyoruz. Çarpıcı olan 2016 yılında Türkiye'deki kızamık olgu sayısı 9'du. Yani 2016 yılına göre 2019'da kızamık olgu sayısı 322 kat arttı. Pandemiye yoğunlaştığımız bu günlerde. Çocukların hayatına neden olan ve aşıyla korunabilen bu hastalığın sayısının artmış olması bizi ürkütüyor. Bu noktadan sonra hiç kimsenin aşıyı reddetmemesi gerekiyor. Bilimsel bir kanıta dayalı olmayan aşıların zararlı olduğu düşüncesinin kalkması gerekiyor. Bütün çocuklar aşılansın. Aşı olmayan her çocuk toplum için büyük tehlike oluşturuyor" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: BURSADA BUGÜN

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!