Türkiye'de ilk yüz nakli için 4 aday hazır

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan, yüz nakli için 4 aday belirlediklerini söyledi.

Türkiye'de ilk yüz nakli için 4 aday hazır

Dünyada kadavradan ilk rahim naklinin yanı sıra, Türkiye'de ilk çift kol naklini yapan ekibin başında yer alan Doç. Dr. Ömer Özkan, şimdi de yüz nakline hazırlanıyor. Sağlık Bakanlığı'nın kol, bacak, yüz, saçlı deri, gırtlak ve ince bağırsak naklini içeren kompozit doku nakilleriyle ilgili uygunluk mevzuatını yayınladığını, bu nakillerin belirli kurallara bağlandığını belirten Doç. Dr. Özkan, "Mevzuat bizim katkılarımızla yayınlanmış durumda. Mevzuatı olmayan bir tek uterus nakli kaldı. Uterus mevzuatı için rahim nakli yaptığımız hastanın sonuçları bekleniyor. Tahmin ediyorum birkaç ay içerisinde o da yayınlanır. Böylece mevzuatı olmayan uzuv kalmayacak. Bütün nakiller bir mevzuata bağlanmış olacak" diye konuştu.

BİRİ 15 YAŞINDA 4 HASTA HAZIR

Yüz nakli için tıbbi altyapının hazır olduğunu söyleyen Doç. Dr. Özkan, nakil için biri 15 yaşında kız çocuğu olmak üzere 4 kişi belirlediklerini söyledi. Uygun donör bulunduğu takdirde naklin gerçekleştirileceğini aktaran Doç.Dr. Özkan, "Yüz nakli için çok sayıda hasta başvurdu, ama biz bunu 4'le kısıtladık. Elimizde farklı kan ve doku gruplarından 4 hasta var. Hastalarımızdan biri 15 yaşında bir kız çocuğu. Tandıra düşme nedeniyle yüzü tamamen yanmış. Saçı ve göz kapakları yok. Okula gidemiyor. Bu nedenle yüz nakli, böbrek nakli kadar önemli" dedi.

ENFEKSİYON ÇIKTI NAKİL YAPILAMADI

Kompozit doku nakillerinde en önemli konunun donör sorunu olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ömer Özkan, "Esas olarak donör problemi var, ancak kısa süre içerisinde yüz naklini gerçekleştireceğimizi düşünüyorum. Şu ana kadar enfeksiyon yüzünden kabul etmediğimiz bir donörümüz var. Ailesi bağışlamayı kabul etmişti, ama enfeksiyon nedeniyle nakil yapılmadı. Beyin ölümü saptanıp organları bağışlananlarda taşıyıcı bir hastalık olmaması gerekiyor" diye konuştu.

14 YAŞINDA YÜZ NAKLİ OLABİLİR

Yüz naklinde yaş grubunu mümkün olduğunca düşürmeyi amaçladıklarını aktaran Doç.Dr. Özkan, şunları söyledi:

"Kompozit doku nakillerinde yaş grupları 15'ten başlıyor, 65'e kadar yapılabiliyor. Çocuklarda yüz naklini mümkün olduğu kadar düşürmek istiyoruz. Çocukların topluma çıkamama, okula gidememe ve arkadaşlarından uzaklaşma durumu var. Kol ve elde 18 yaşından itibaren nakil yapılabiliyor. Yüz nakli ise 14- 15 yaşlarında yapılabilecek."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!