Türkiye'de ilk defa 'mandagöz' görüldü

Tropik sularda yaşayan, bilimsel ismi "Priacanthus Sagittarius" olan ve gözlerinin büyüklüğü nedeniyle "mandagöz" adı verilen balık türü, Türkiye kıyılarında ilk defa Mersin'de görüldü.

Türkiye'de ilk defa 'mandagöz' görüldü

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.  Mehmet Gökoğlu, yaptığı açıklamada, Kızıldeniz orijinli mandagöz  balığının önce İsrail ardından Mısır'da görüldükten sonra Türk sularında ilk kez  Mersin'deki Dana Adası açıklarında yakalandığını bildirdi.

Balığı yakalayan balıkçıların kırmızı ve büyük gözleri nedeniyle balığı ilk gördüklerinde şaşırdığını ve farklı bir tür olduğunu düşünerek  kendilerine ulaştırdığını söyleyen Gökoğlu, "Yaptığımız araştırmada balığın  Priacanthus Sagittarius türünden olduğunu tespit ettik. Balık belirgin gözleri nedeniyle uzun yüzgeçli mandagöz balığı olarak biliniyor. Dünyaya balığın Türk sularına ulaştığını bilimsel makale ile bildirdik." dedi.

Balığın yaklaşık 600 deniz mili katederek Türk sularına geldiğine  işaret eden Gökoğlu, kırmızı renkte, uzun yüzgeçleri bulunan, 25 santimetre  uzunluğunda, 300 gram ağırlığında olan balığın ekonomik değeri de bulunduğunu  dile getirdi. Gökoğlu, balığın zehirsiz olduğunu, yakalayan balıkçıların  korkmadan satabileceğini ve gönül rahatlığıyla tüketilebileceğini vurguladı.

"TÜRK SULARINDA KEŞFETTİĞİMİZ 61'İNCİ TÜR"

Balığın önce İsrail, ardından Mısır ve Türkiye kıyılarında  görülmesinin, Akdeniz'de hızla yayıldığının göstergesi olduğuna değinen Gökoğlu,  "Balık Rodos'a doğru yayılıyor. Bu bizim Türk sularında keşfettiğimiz 61'inci tür  oldu. Kızıldeniz'den Türkiye'ye gelen bu balıklar Akdeniz'de hızla yayılmaya  başladı. Bu göçlere, küresel ısınmanın, Akdeniz'e dökülen nehirlerin yapısının  değişmesi neden oldu. Akdeniz tropikalleşiyor. Kızıldeniz ile Akdeniz arasındaki  bazı farklılıklar ortadan kalkıyor. Tropikal balık türleri Akdeniz'de daha baskın  hale gelmeye başladı. Örneğin yoğun bir kardinal balığı türü var. Halk arasında  'Gar gur', Antalya bölgesinde ise 'gırt gırt' olarak bilinen balık baskın tür  hale gelmeye başladı." bilgilerini aktardı.

BALON BALIĞI TEHLİKESİ

Gökoğlu, Akdeniz'de 7 türü bulunan balon balığının da hızla yayılmaya başladığına dikkati çekti.

Zehirli bir tür olan balon balığının dişlerinin kerpetensi bir yapıya  sahip bulunduğunu belirten Gökoğlu, "Balıkçıların oltalarına bu balık çok  geliyor. Dişleriyle genelde oltaları kesiyor. Balıkçıların malzemelerine büyük  zarar veriyor. Bu balığın dişleri tenekeyi bile kesiyor. O nedenle  balıkçıların  balığı oltadan çıkartırken dikkatli olmaları gerekiyor aksi takdirde balıkçıların  parmağını bile koparabilir." diye konuştu.

Gökoğlu, Antalya'da son bir hafta içerisinde Dünya Nesli Tehlike  Altındaki Türleri Koruma Kurulu ve Akdeniz Bilimsel Araştırmalar Komisyonunun  nesli tükenme tehdidi ile karşı karşıya olan balıkların yer aldığı "kırmızı  listesi"nde bulunan "melek köpek balığı" olarak bilinen "Squatina aculeata" ve  "Mustelus asterias" türünün balıkçılar tarafından yakalandığını bildirdi.

Bu balıkların Akdeniz'de yok olma aşamasına geldiğinin altını çizen  Gökoğlu, "Bu balıklar kritik seviyede. Balıkçılarımız bilmediği için yakalıyor.  Balıkçılardan ricamız bu türler çıktığı zaman yine doğaya tekrar iade etsinler.  Geleceği koruma adına bu türlerin bırakılması gerekiyor. Balıkçıların da bu  konuda bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!