Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

'Türkiye'de 2 milyon 100 bin kişi depresyonda'

Tedavi edilse bile yeniden nüksediyor

'Türkiye'de 2 milyon 100 bin kişi depresyonda'

Sağlık Bakanlığı Türkiye'de 2 milyon 100 bin kişinin depresyon tehdidi altında bulunduğunu açıkladı. HABERTÜRK'e konuşan bir yetkili Türkiye'de her yüz kişiden 2.8'inin depresyon hastası olduğunu belirtti


Dünya Sağlık Örgütü, dünya genelinde 350 milyon kişinin depresyondan etkilendiğini açıklarken; Sağlık Bakanlığı Türkiye'de 2 milyon 100 bin kişinin depresyonda olduğunu bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü tahminlerine göre; 2030 yılında depresyonun dünyanın en yaygın hastalığı haline geleceği ifade edilirken, halihazırda en az 350 milyon depresyon vakası görüldüğü vurgulandı. Bu açıklamanın ardından Türkiye'deki depresyon vakaları merak konusu oldu. Sağlık Bakanlığı, Türkiye'deki depresyon vaka sayısını HABERTÜRK'e açıkladı. Depresyonun genellikle genç yaşta başlayıp bireyin işlevselliğini azalttığını vurgulayan Sağlık Bakanlığı, güncel verilere göre; Türkiye'de nüfusun yüzde 2.8'inin depresyon hastası olduğu bilgisini verdi.
KADINLARDA DAHA YÜKSEK
Bakanlık, tedavi edilse bile depresyonun yeniden ortaya çıkma olasılığının yüksek olduğunu belirtti. Türkiye'de 2 milyon 100 bin kişinin kronik depresyon hastası olduğuna ancak yeniden hastalanma gibi değişkenlikler nedeniyle bu sayının kısa zaman aralıklarında azalıp artabildiğine işaret edildi. Depresyonun tüm toplumlarda görüldüğünün altını çizen bakanlık, düşük eğitimli ve sosyoekonomik şartları iyi olmayan çevreler ile kadınlarda daha yüksek oranda ortaya çıktığını kaydetti. Şiddete maruz kalma ve çocukluk çağında travmatik olayların depresyonun ortaya çıkmasında büyük etken olduğu belirtildi. Dünya Sağlık Örgütü Uluslararası Psikiyatrik Epidemiyoloji Konsorsiyumu tarafından 1990-1996 yılları arasında yapılan araştırmada herhangi bir ruhsal bozukluk gösterme oranı Türkiye'de yüzde 7.4 olarak tespit edilmişti. Bu oran aynı dönem için Brezilya'da yüzde 17.4, Kanada'da 21.3, Almanya'da 9.8, Meksika'da 5.6, Hollanda'da 20.1 ve ABD'de yüzde 25 oldu.
SADECE DOKTOR ÇÖZÜM DEĞİL
Türkiye Psikiyatri Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tunç Alkın depresyonun çözümünün sadece psikiyatrik değil, ekonomik ve politik açıdan da değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Toplumda depresyonun hastalık olarak görülmemesi nedeniyle vakaların yüzde 60'ının doktora başvurmadığını belirten Alkın, "Ruhsal sorunları olan kişiler psikiyatrlara ve yetkin klinik psikologlara başvurmalıdır. Bakanlığın verilerine göre Türkiye'de psikiyatri uzmanı sayısı bin 625'tir. 100 bin kişiye yaklaşık iki psikiyatr düşüyor" dedi.
Bakanlıktan ruh sağlığı çalışması
SağlıkBakanlığı, Ulusal Ruh Sağlığı Eylem Planı doğrultusunda şu çalışmaların yapıldığını belirtti:
* Ruh sağlığı hizmetlerinde toplum temelli uygulamalara geçilecek.
* Ağır özürlü durumdaki ruhsal rahatsızlığı olan hastalar için tedavi ve bakım sistemi kurulacak.
* Psikiyatri hizmetlerinin kapsam ve kalitesi artırılacak.
* Çocukluk çağı travmatik yaşantıların önlenmesi, çocukların fiziksel olduğu kadar psikososyal gelişimlerinin desteklenmesi sağlanacak.
* Acil ve afet durumlarında psikososyal destek hizmetleri geliştirilecek.
* İntihar önleme çalışmaları yapılacak.
* Ruh sağlığı alanında eğitim, araştırma ve insan gücünün artırılması sağlanacak.
TEST EDİN
Depresyonda mısınız?
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre; aşağıdaki verilerin en az üçünü birkaç haftadır yaşıyorsanız depresyon tedavisi görmeniz gerekiyor: I Hoşlandığınız şeylerde azalma ve ilgi kaybı I Sıkça tekrarlanan ölüm düşünceleri I Cinsel ilgide değişme I Sıkıntı, huzursuz olma, yerinde duramama, kararsızlık I Kendini üzgün, hüzünlü hissetme, keyfi yerinde olmama durumu I Kiloda azalma ya da artışlar I Uykuda düzensizlik. Az ya da aşırı uyku hali I Kendini yetersiz, değersiz, suç işlemiş gibi hissetme I Yoğun dikkat dağılması I Enerji kaybı ve yaşlanma hissi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!