"Türkiye-Çin ilişkileri güçlenecek"

Çin'in tanıdığı tek Türk STK'sı füze ihalesini Çin'in almasından memnun.

''Türkiye-Çin ilişkileri güçlenecek''


Türk - Çin Sanayici İşadamları Derneği (TÜÇSİAD) Başkanı Murat Sungurlu, uzun menzilli füze ihalesinin Çinliler tarafından alınmasının iki ülke arasındaki ilişkileri geliştireceğini söyledi.

Çin'de ilan edilen '2013 Türk Kültür Yılı' etkinlikleri kapsamında organize edilen 'Turkuaz Türk Kültür ve Yemekleri Festivali' kapsamında gazetecilere bir değerlendirme yapan Sungurlu, Türk işadamlarının Çin'de neler yapabileceğini anlattı. Türk işadamlarının her sektörde, özellikle gıda sektöründe Çin'de iş yapabileceğini belirten Sungurlu, Çin'e gelecek Türk yatırımcılara "güçlü gelmeleri ve yerli partner bulmaları" tavsiyesinde bulundu. Türk işadamlarının Çin'e gerekli ürünleri sunmakta zorlandığını belirten Sungurlu, "Türk işadamları olarak her sektörde burada olabiliriz, özellikle gıda sektöründe." dedi.

"FÜZE İHALESİ EKONOMİK İLİŞKİLERE YANSIYACAK"

Çin'de resmi kurumlar tarafından kabul edilen tek sivil toplum kuruluşu olan TÜÇSİAD Başkanı Murat Sungurlu, uzun menzilli füze savunma ihalesine ilişkin soru üzerine ise, ihalenin Türkiye - Çin ikili ilişkilerini güçlendireceğini düşündüğünü ifade etti.

Sungurlu, "Bu ihalenin püf noktası yüzde 50 üretimin yerli olacak olması. Daha önce aldığımız işlerde sadece ürünü alıp kullanıyorduk. Bu ihalede Çin'den füzelerle birlikte teknolojiyi de alacak olmamız önemli. Her türlü politik tepkiye rağmen bu ihalenin devamına karar verileceğine ve kesinleşince Türkiye - Çin ilişkilerinin daha da güçleneceğine inanıyorum." diye konuştu.

Çin'deki Türk yılı etkinliklerine daha fazla önem verilmesi gerektiğini dile getiren Sungurlu, "İki ülke arasında İpek Yolu var. Bu yol tekrar canlandırılmaya çalışılıyor. Belki enerji fazlası haline gelen enerji transferi yolu olarak kullanılabilir. Burada ilişkileri artırmak için festivali düzenlemek istedik. Kültür bakanlığımız, valilikler, ticaret odalarımız bize destek verdi. Bu festival son olmayacak. Dünyada Çinli turist çok fazla ancak Türkiye bundan yeterince nasiplenmiyor. Bu organizasyonlar tanıtım ve turizme fayda sağlayacak." değerlendirmesinde bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!