Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkiye 18 milyar dolar harcadı

Türkiye dünyada en fazla askeri harcama yapan 15'inci ülke oldu. Yıllık askeri harcamaları 18 milyar doları buldu.

Türkiye 18 milyar dolar harcadı

Dünya genelinde askeri harcamalar 2012 yılında azalırken, Türkiye sıralamada yerini korudu. Türkiye yıllık 18 milyar dolarlık askeri harcamayla dünya sıralamasında 15'inci oldu. Stockholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü (SIPRI), dünya askeri harcamalar raporunu yayımladı.
15 MİLYAR DOLAR AZALDI

Enstitünün hazırladığı rapora göre, 2012 yılında küresel askeri harcama miktarı, bir önceki seneye göre 15 milyar dolar azaldı ve 1.75 trilyon dolara düştü. Askeri harcamalardeki en belirgin düşüş Kuzey Amerika, Avrupa ve Avustralya'da görüldü.

BEŞTE İKİSİNİ ABD HARCADI

Rapora göre dünya genelindeki askeri harcamaların beşte ikisini ABD yaptı. 682 milyar dolarlık miktar listede birinci sırada. Rusya, Çin ve Suudi Arabistan ise batılı ülkeklerin aksine askeri harcamalarını artırdı.

SOĞUK SAVAŞ DÖNEMİNDEN YÜKSEK

Azalma eğilimine rağmen son iki yıldır dünya Soğuk Savaş döneminden bile daha fazla askeri harcama yapıyor. Harcama artışına en büyük neden olaraksa '11 Eylül' saldırıları gösteriliyor. ABD'nin özellikle Afganistan ve Irak'tan çekildikten sonra askeri harcamalarını azalttığı gözleniyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!