Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türkçe seçmeli ders olacak

Belçika'nın Flaman Bölgesi'nde alınan komisyon kararı ile Türkçe; İngilizce, Fransızca ve Almancadan sonra okullarda öğretilecek yabancı diller kategorisine dahil edildi.

Türkçe seçmeli ders olacak

2014-2015 eğitim yılından itibaren dileyen liseler son iki sene Türkçe'yi seçmeli ders olarak okutabilecek.

Liselerde dördüncü yabancı dil olarak Avrupa dilleri dışındaki dillere izin veren Flaman Eğitim Bakanı Pascal Smet'in yasa değişikliği önergesi Parlamento Eğitim Komisyonu'ndan geçti. Aşırı sağcı Flaman Menfaati (VB) partisinin karşı çıktığı yasa değişikliği teklifine iktidardaki koalisyon ortaklarına diğer muhalefet partilerinden de destek geldi.

FATMA PEHLİVAN ÖNCÜLÜK ETTİ

Parlamento Komisyonu'ndan Türk asıllı Flaman Milletvekili Fatma Pehlivan, genişletilmek istenen dördüncü dil müfredatına Türkçe, Arapça ve Japonca'nın dahil edilmesine öncülük etti. Pehlivan ''Türkiye ve Fas gelişmekte olan ekonomiler içinde yer alıyor.

Bu ülkelerle işbirliğini güçlendirmek için ülke dillerini bilen gençlere ihtiyacımız var. Flaman ekonomisi için bir gereklilik.'' şeklinde konuştu.

Flaman Bölgesi'ndeki liselerde mecburi Fransızca, İngiltere ve Almancadan sonra dördüncü seçmeli dil olarak sadece İspanyolca, İtalyanca ve Rusça müfredatta bulunuyordu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!