Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türk tarafına 'Euro' akını

Rumların IMF ve AB ile mutabakata vardığı kurtarma paketinin ardından gözler, 6'sı işgünü olmak üzere 10 gündür kapalı olan bankalarda. Açılışı defalarca ertelenen Rum bankaları yarın açılacak. Rumlar, Türk tarafına geçerek kredi kartlarıyla banka ve kumarhanelerden Euro alıyor.

Türk tarafına 'Euro' akını

Banka şubelerinde güvenliği, dünyaca ünlü İngiliz özel güvenlik şirketi G4S sağlayacak. Şirket en fazla mevduatın bulunduğu Kıbrıs Bankası ve Laiki Bank'ın yanısıra diğer bankaları da koruyacak. Yarın için olağanüstü güvenlik tedbirleri alındı.


SERMAYA KAÇIŞI ENGELLENECEK
Hükümet bankalar açıldığında aşırı mevduat çekilişini önlemek amacıyla işlemlere bazı kısıtlamalar getiriyor. Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris, Kıbrıs'tan sermaye kaçışını engellemek için tedbirler alınacağını, uygulamaların haftalar süreceğini açıkladı.

Güney Kıbrıs'ta bankalar açıldığında mevduatlara ne olacağı belli değil. Hükümet mevduat çekilişlerine kısıtlama getirecek. Özellikle 100 bin Euro üzerindeki mevduatlar dondurulmuş olacak. Rum Yönetimi, 100 bin Euro'nun üzerindeki mevduatlardan yüzde 40 kesinti yapacak.
Tedbirler bununla da kalmayacak, Memur ve emekli maaşlarından yeni kesintiler yapılacak, KİT'lerin özelleştirme süreci başlayacak.

MERKEZ BANKASI KRİZİ
Rum Yönetimi kriz içinde kriz yaşıyor, Merkez Bankası başkanıyla hükümet arasında ciddi sıkıntılar başgösterdi.

Rum Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriades, tasfiye kararı alınan batık "Laiki Bankası" ile yeniden yapılandırılacak olan "Kıbrıs Bankası"na insiyatif kullanarak kayyum atadı. Bu karara tepki gösteren, Kıbrıs Bankası Yönetim Kurulu başkanı istifa etti.

Anastasiadis de halk arasında endişe yaratan bu karara öfkelendi, hükümete danışmadan hareket eden Merkez Bankası başkanının görevden alınması konusunda hukuki yolların araştırılması için başsavcıya talimat verdi. Anastasiadis, Merkez Bankası Başkanı Dimitriades'i görevden alamıyor. Başkan istifa etmeyeceğini açıkladı.

TÜRK TARAFINA GEÇİYORLAR
Krizin günlük hayata olumsuz yansımaları da artarak sürüyor, Bankaların kapalı olması yüzünden piyasalar durma noktasına geldi.

Restoranlardan-marketlere, benzin istasyonlarından-kafelere kadar hemen her yerde sadece nakit kabul ediyor. Parasız kalan bazı Rumlar Türk tarafına geçerek, kredi kartlarıyla bankalardan ve kumarhanelerden Euro alıyor.

BANKALAR 2 YIL KREDİ VEREMEYECEK
Rum tarafındaki sorunların çok uzun süre aşılamayacağı, en iyimser tahminle 2 yıl hiçbir bankanın kredi veremeyeceği belirtiliyor. Krizin pençesindeki Güney Kıbrıs, tarihinde görülmemiş bir ekonomik durgunluk yaşıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!