Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türk sineması St. Petersburg kapılarında

Rusya'nın Kültür Merkezi St. Petersburg'da 27-29 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek "St. Petersburg Türk Filmleri Festivali" perdelerini Deniz Akçay'ın Köksüz filmi ile açıyor.

Türk sineması St. Petersburg kapılarında

İstanbul Film Festivali'nde aldığı seyirci ödülünün ardından dünyanın en prestijli festivallerinden biri olan Venedik Film Festivali'nin bu yılki programına dahil olan "Köksüz" filmi dünyanın en eski film festivali olan Venedik'te Geleceğin Aslanı ödülü için de yarışıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla TURSAK Vakfı tarafından gerçekleştirilecek Festivalde "Köksüz" filminin yönetmeni Deniz Akçay ve oyuncusu Ahu Türkpençe'nin katılımıyla yapılacak açılışın ardından son dönem Türk Sineması'nın en önemli örnekleri St. Petersburg'da seyirciyle buluşuyor.

Festivalde aynı zamanda Türk yönetmen Semir Aslanyürek'in Rus ekolünden esinlenerek Rus oyuncularla Rusça çevirdiği "Vagon" filmi ve şu ana kadar Uluslararası Festivallerden 35 ödül alan "Lal Gece" filmi de gösterimlerin yapılacağı sinemanın özel istediği üzerine seyircilerle buluşuyor. Her iki filmin yönetmeni de filmlerin gösterimine katılıyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!