Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türk Metal ve MESS anlaştı!

Türk Metal Sendikası ile işveren temsilcisi MESS arasında yürütülen görüşmeler olumsuz sonuçlanmış, arabuluculuk sürecinin ardından Türk Metal 15 Ocak tarihi itibariyle grev kararı aldığını duyurmuştu. Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak dün işveren temsilcisi MESS yetkilileriyle bir araya geldi. Uzun süren zam pazarlığı mutlu sonla noktalandı. 2019-2021 dönemini kapsayan MESS Grup Toplu İş Sözleşmesiyle işçilere ilk altı ay yüzde 18,49, ilk yıl toplamında ise yüzde 25,50 oranında zam yapıldı.

Türk Metal ve MESS anlaştı!

Yüz binlerce emekçiyi yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri mutlu sonla bitti.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, "Türk Metalli metal işçisi dostlarım; ilmek ilmek dokuduğumuz uzun bir mücadele dönemini daha zaferle sonuçlandırdık" dedi.

Kavlak, "15 Ocak'ta grev kararı aldık. 19 Ocak günü son yıllardaki en büyük işçi mitingini Bursa'da yaptık. Bize verdiğiniz büyük destek elimizi güçlendirdi. Kararlı duruşumuzu gören MESS bizi bir kez daha masaya çağırdı. Masadan beklentilerin üzerinde kazanımla el sıkışarak ayrıldı. Metal işçisinin bir kör kuruşunu bile masada bırakmadık. Ülkemizde yaşanan kriz, iş yerlerimizin içinde bulunduğu olumsuz koşullar dikkate alındığında elde ettiğimiz kazanım bizim için yeni bir zafer olmuştur. Toplamda ilk 6 ay için yüzde 18.49 oranında zaferin altına imza attık" dedi.

2019-2021 dönemini kapsayan MESS Grup Toplu İş Sözleşmesiyle işçilere ilk altı ay yüzde 18,49, ilk yıl toplamında ise yüzde 25,50 oranında zam yapıldı.

Grev kararının alındığı fabrikalar arasında Tofaş, Oyak Renault, Ford, Karsan, Otokar, Türk Traktör gibi fabrikalar bulunuyordu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!