Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türk Lirası aşırı değerli değil

TL'nin patronundan TL açıklaması!

Türk Lirası aşırı değerli değil

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, bankanın idare merkezinde düzenleyeceği basın toplantısıyla ''Enflasyon Raporu''nu açıkladı.  Başçı, 2011'in ikinci çeyreğinde dünyada büyümenin yavaşladığını, aşağı yönlü risklerin belirginleştiğini söyledi. Gelişmiş ve gelişen ülkelerde büyüme rakamlarının ayrışmaya devam ettiğini kaydeteden Başçı, yeni politika yaklaşımlarında önceliklerinin fiyat istikrarı olduğunu ama finansal istikrarı da gözettiklerini kaydetti.

Enflasyon tahminlerini de aktaran Merkez Bankası Başkanı , 2012 sonu enflasyon tahminlerinin orta noktası yüzde 5,2 olmak üzere yüzde 3.5 ile yüzde 6.9 arasında olacağını söyledi.

"SERT İNİŞ RİSKİ YOK"
TL'deki değer kaybına da değinen Başçı, ''Türk Lirası aşırı değerli değil, hiç kimse aşırı değerli olduğunu iddia edemez'' dedi.

Son günlerde sıçka tartışılana 'ekonomide sert iniş olup olmayacağı' konusunu da değerlendiren Başçı, "Sert iniş riski görmüyoruz. Merkez Bankası olarak 'ani duruşa' hazırlık yapıyoruz" dedi.

"TL DEĞERLİ DEĞİL"
Kendilerinin herhangi bir kur taahhütlerinin olmadığını söyleyen Başçı, "TL yüzde 20 daha az değerli. TL aşırı değer kaybederse enflasyonu olumsuz etkiler. TL bize göre değerli değil" şeklinde konuştu.

HABERTÜRK

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!