Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türk kahvesi tescilleniyor

Türk Kahvesi'nin coğrafi işaret alması amacıyla geçen yıl yapılan başvuruya 6 ay içinde itiraz gelmezse Türk Kahvesi tescillenecek.

Türk kahvesi tescilleniyor

Türk Patent Enstitüsü (TPE) Başkanlığı'nın coğrafi işaretlerin korunmasına ilişkin tescil talep ilanı, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
Buna göre, Kurukahveci Mehmet Efendi Mahdumları Ahmet Efendi Kurukahveci ve Ortakları Komandit Şirketi, ''Türk Kahvesi''ne coğrafi işaret verilmesi için 4 Mart 2011 tarihinde TPE Başkanlığına başvurdu.
Kullanılacak kahvenin kimyasal ve fiziksel özelliklerinin de belirtildiği ilanda, Türk kahvesinde katkı maddesinin ve aroma maddelerinin kullanılamayacağı ifade edildi.
Kavurma, öğütme, paketleme, üretim ve pişirme metoduyla ilgili bilgilerin de yer aldığı ilanda, Türk Kahvesinin, köpük, kahve ve telveden oluştuğu, kendine özgü kokusu ve köpüğüyle diğer kahvelerden ayırt edilen kaynatılarak içilen kahve olduğu bildirildi.
Türk kahvesinin denetimi ise Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından belirlenecek ilgili kamu kurumları tarafından yapılacak.
Resmi Gazete'de yayımlanan ilana, 6 ay içinde itiraz edilmezse Türk Kahvesi coğrafi işaret alacak.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!