Türk-İş'ten spekülatif atağa karşı birlik mesajı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türkiye ekonomisine yönelik spekülatif ataklara tepki göstererek, "İktidarı muhalefeti, işçisi işvereni herkes birlikte davranmak durumundadır. Gün, Türkiye'ye sahip çıkma günüdür." ifadelerini kullandı.

Türk-İş'ten spekülatif atağa karşı birlik mesajı

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yaptığı yazılı açıklamada, ABD tarafından Türkiye'ye yönelik  tehdit mesajları ve yaptırımların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğini vurguladı.

ABD'nin sergilediği tutumun uluslararası hukuk ve devletler arası  ilişkilerle bağdaşmadığını, uzun yıllardır sözü edilen "müttefiklik" ve  "stratejik ortaklık" kavramına da sığmadığını ifade eden Atalay, şunları  kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milletiyle bütün tehdit, baskı ve  dayatmalara karşı birlik ve beraberlik içindedir. İktidarı muhalefeti, işçisi  işvereni herkes birlikte davranmak durumundadır. Gün, Türkiye'ye sahip çıkma  günüdür. Geçmişte İstiklal Savaşı'nı zaferle sonuçlandıran Türkiye cumhuriyeti,  siyasal ve ekonomik bağımsızlığını korumanın mücadelesini de kararlılıkla  verecektir. Bu tavır, ülkenin toprağını, emeğini savunmaktır, yurtseverliğin bir  gereğidir."

"Türk işçisinin tutumu herkesçe bilinmektedir"

Atalay, Türk halkının birlik ve beraberliğini koruyarak daha önce  birçok sorun ve krizin üstesinden geldiğini anımsatarak, "Bugün yaşadığımız  olumsuz tablonun da geride kalacağına inanıyoruz. İşçisinden işverenine, medyadan  sivil toplum örgütlerine kadar herkese büyük sorumluluk düşmektedir. Kimsenin  'Bana bir şey olamaz', 'Benim keyfim yerinde' deme lüksü yoktur. Herkes ülke  üzerinde oynanmak istenen oyunun farkında olmalıdır." ifadelerini kullandı.

Geçmişte ülkenin zor dönemlerinde elini taşın altına koyan Türk  işçisinin, bugün de sorumluluk almaya ve çözüm önerilerini paylaşmaya hazır  olduğunu vurgulayan Atalay, şöyle devam etti:

"Mesele memleket meselesi olduğunda Türk işçisinin tutumu herkesçe  bilinmektedir. ABD'nin kendi çıkarları için oluşturduğu baskı ve bazı kararlarını  dayatma girişimi, bölgemizdeki niyetinin bir yansımasıdır. Ülkemiz de dahil olmak  üzere coğrafyamızın siyasi haritasını değiştirmek amacı taşımaktadır. Bu planı  yapanlara karşı barışı, insan haklarını ve mazlum milletlerin özürce yaşama  hakkını savunan Türkiye'nin bu onurlu tavrının yanında yer almak aynı zamanda bir  insanlık görevidir. "

Atalay, "Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir' şiarıyla ağır  bedeller ödenerek verilen Kurtuluş Savaşı'nı zaferle sonuçlandıran Türkiye'nin  ekonomik bağımsızlığının anlamını ve önemini bildiğini  vurgulayarak, "Bunun  sürdürülmesi için herkes ortak tavır almalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!