TÜRK HACILARIN ZEYTİNİ ORHANGAZİ'DEN

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde faaliyet gösteren Kılıç Zeytincilik, son 3 yıldır hac ve umreye giden hacıların zeytin ihtiyacını karşılıyor.

TÜRK HACILARIN ZEYTİNİ ORHANGAZİ'DEN

Türkiye'den hac vazifesini ifa etmek için mukaddes topraklara giden Türk vatandaşlarının zeytinini Orhangazi karşılıyor. Orhangazi'de uzun yıllardır zeytin işleyen Kılıç Zeytincilik, geride kalan son 2 yılda olduğu gibi bu yıl da hac ve umre ziyareti için Suudi Arabistan'a gidecek olan Türk vatandaşlarına zeytin temin ediyor. Kılıç Zeytincilik, Suudi Arabistan'a geçen yıl 300 ton zeytin ihracatı yaptı. Suudi Arabistan'ın başkenti Cidde'de bir firma ile yapılan anlaşma gereği Kılıç Zeytincilik bu yıl ise 100 ton zeytin ihraç edecek.
Geçen yıl sadece Kılıç Zeytincilik tarafından yapılan zeytin ihracatı, bu yıl Orhangazi ve Marmara bölgesindeki rekolte azlığından dolayı Türkiye genelinde 3 farklı firma tarafından yapılıyor.
Firma sahibi Mustafa Kılıç, "Hac ve umre için Suudi Arabistan'a yılda 100 bin dolayında Türk vatandaşı gidiyor. Bu vatandaşlarımız her dönem 300 ton zeytin tüketiyor. Son iki yılda firma olarak bu ihtiyacı tek başımıza karşıladık. Ancak bu yıl Orhangazi ve Marmara bölgesindeki ürün azlığı sebebiyle ihracat bu yıl 3 firma tarafından yapılıyor. Bu firmalardan birisi de Kılıç Zeytincilik. Türk hacıların damak tadını iyi bildiğimiz için ihracat konusunda sıkıntı çekmiyoruz" dedi. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!