Türk firmalar Hindistan'a ihracata hazırlanıyor

Nüfusu 1,2 milyara ulaşan ve her yıl yakaladığı yüzde 10'a varan büyüme potansiyeli ile dünyanın süratle büyüyen ve gelişen ülkelerinin başında gelen Hindistan, Uludağ İhracatçı Birlikleri'nde (UİB) düzenlenen bilgilendirme seminerinde mercek altına alındı.

Türk firmalar Hindistan'a ihracata hazırlanıyor

Piyasaların liberalleşmesi ve globalleşmeyle birlikte önemi her geçen gün artan yeni pazarlar, UİB'de düzenlenen bilgilendirme seminerleriyle ele alınıyor. İhracatçılar için bilgilendirme toplantılarına ara vermeden devam eden OİB, son olarak GSYİH'sı 4 trilyon dolar olan ve dünyanın 5'nci büyük ekonomisi konumundaki Hindistan pazarını masaya yatırdı.
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hindistan Ülke Masası Koordinatörü Rıdvan Mertöz ve Ekonomi Bakanlığı Hindistan Ülke Masası Sorumlusu Tülay Uyanık'ın konuşmacı olarak katıldıkları seminerde, Türkiye ve Hindistan arasındaki ticari ilişkiler, iki ülke arasındaki ihracat ve ithalat verileri ile mevcut yatırım imkanları değerlendirildi.
Hindistan'ın güçlenen ekonomisi ile özellikle Bursa'daki pek çok sektör için cazip bir pazar olduğunu belirten Rıdvan Mertöz, bu denli büyük ve potansiyeli yüksek bir ekonomiye kayıtsız kalmamak gerektiğini vurguladı. Hindistan ile Türkiye arasındaki 4 milyar dolarlık dış ticaret hacminin 3,4 milyarının ithalata dayandığı bilgisini veren Mertöz, "İhracatçılarımızın Hindistan pazarındaki en büyük sıkıntısı yüksek gümrük vergisi uygulamaları. Yapılması gereken, ikili anlaşmalarla gümrük vergilerinin karşılıklı olarak makul ölçülere indirilmesidir. Ayrıca birçok ürüne ve hammaddeye uygulanan kota da ciddi bir engel olarak karşımıza çıkıyor. İhracatçılarımızın pazarda başarılı olabilmelerinin altın kuralı, gidilecek ülkenin her yönüyle araştırılması" dedi.
HİNDİSTAN HEDEFİ 7 MİLYAR DOLAR İHRACAT
Hindistan'ın her yıl mezun ettiği 400 bin mühendisi ile verimli mühendislik ve teknik iş gücü alanında öne çıktığını kaydeden Rıdvan Mertöz, Türkiye'nin 2023 hedefini ise, 7 milyar dolar ihracat ve 7 milyar dolar ithalat olarak ifade etti. Özellikle alt yapı çalışmaları ve müteahhitlik hizmetlerinde ülkenin önemli ihtiyaçları olduğunu aktaran Mertöz, "Yol, alt yapı ve konut ihtiyaçları çok fazla. Ticarette ise çok dinamikler, sürekli bir şeyler satma gayretindeler. Dünya nüfusunun 5'te 1'ini oluşturan Hindistan ile otomotiv endüstrisi başta olmak üzere birçok iş kolunda önemli fırsatlar var" diye konuştu.
Çok önemli bir tarım ülkesi olmasına rağmen, son yıllarda sanayi alanında Hindistan'da ciddi hamleler olduğunu söyleyen Tülay Uyanık da, "Biz nasıl Hindistan'ı hedef ülke olarak belirlediysek, onlar da bizi aynı şekilde görüyor. Bizi Avrupa'ya açılan kapı olarak görüyor, ülkemize sık sık ziyaretler yaparak, fuarlarımıza katılıyorlar" şeklinde konuştu.
2020 yılında Hindistan'ın Japonya, Brezilya, Almanya ve Rusya gibi ülkeleri geride bırakarak dünyanın üçüncü büyük ekonomisi olmasının tahmin edildiğini belirten Uyanık, ülkenin büyük miktarda yabancı yatırımcı çektiğini, yazılım ve bilgi teknolojilerinde dünyadaki öneminin giderek arttığını ve iyi eğitilmiş donanımlı genç nüfusu ile de giderek öne çıktığı bilgisini verdi.
İhraç pazarları için gerekli kalite ve standartta üretim yapacak makine ve teknolojiye olan taleplerinin giderek arttığını aktaran Uyanık sözlerini şöyle sürdürdü:
"Ülkede alt yapı ve inşaat faaliyetleri giderek artmakta ve şu anki değeri 1,2 trilyon doları bulmaktadır. Tarım sektöründeki iyileştirme çalışmaları kapsamında gıda ürünlerinin depolanması, dondurulması ve dağıtılması gibi alanlarda yeni makine ve ekipman ihtiyacı bulunmaktadır. Hindistan'ın Türkiye ihracatı bakımından önemi de hızla artmaktadır. 1995 yılında ihracatımızda 65'nci sırada olan Hindistan, 2010 yılında 43'ncü sıraya yükselmiştir."

Türk firmalar Hindistan'a ihracata hazırlanıyor Türk firmalar Hindistan'a ihracata hazırlanıyor Türk firmalar Hindistan'a ihracata hazırlanıyor Türk firmalar Hindistan'a ihracata hazırlanıyor
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!