Türk Farba Filibe Yakınlarında Yatırım Yapıyor

Türk Bayraktarlar Holdingin bünyesinde yer alan Odelo Farba Lighting Groupun, otomotiv sektörü için far üretecek yeni tesisinin temel atma töreni yapıldı.

Türk Farba Filibe Yakınlarında Yatırım Yapıyor

Trakya Ekonomi Bölgesinin bir parçası olan Kuklen Sanayi Bölgesinde bulunan ve toplam 37 milyon euroya mal olacak yeni fabrikanın 2019 yılında kısmi olarak üretime geçmesi ve yatırımın 2020 yılında tamamlanması öngörülüyor.

21 bin metre kare üzerinde yer alacak yeni tesisin 2023 yılına kadar toplam 400 kişiye istihdam sağlaması planlanıyor. Bunun dışında Farba Sofyada bir Ar-Ge merkezi de kuracak. Bu merkez Ştutgardta bulunan Odelo Farba Ar-Ge merkezinin şubesi olacak. Temel atma törenine Bulgaristan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov, T.C. Filibe Başkonsolosu Hüseyin Ergani, Filibe Belediye Başkanı İvan Totev, Bulgaristan Yatırım Ajansı Başkanı Stamen Yanev, Filibe Vali Yardımcısı Dimitır Kerin, Trakya Ekonomi Bölgesi Yöneticisi Plamen Pançev, Kuklen Belediye Başkanı Mariya Belçeva, Filibe Ticaret Ataşesi Mehmet Ali Erdem, Bulgaristanın Bursa ve İstanbul Ticaret Ataşeleri Aleksandır Aleksandrov ve Toşko Tomov, DEİK Bulgaristan iş Konseyi Başkanı Osman Ak, Filibe Belediye Başkan Yardımcıları Rozalin Petkov ve Stefan Stoyanov ve birçok başka üst düzey davetli katıldı.

Temel atma töreninde Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov Farba Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bayraktar'a Öncelikli Yatırım Sertifikasını da taktim etti. Filibe yakınlarındaki fabrika Farba'nın sekizinci tesisi olacak. Şirketin halihazırda Türkiye'de 3, Çin'de 1, Almanya'da 1 ve Slovenya'da 2 tesisi bulunuyor. Bu tesislerde toplam 3.580 kişi çalışıyor. Bunlardan 200ü Ar-Ge merkezlerinde istihdam ediliyor. Ana müşterileri Mercedes-Benz, Audi, Renault, Fiat, Toyota, Volkswagen, BMW ve Ford olan Farba'nın 2017 cirosu 461 milyon euro.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!