Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Türk avukata ölüm tehdidi! 38 polis açığa alındı

Almanya'da NSU terör örgütü imzasıyla ırkçı tehdit mektupları alan avukat Seda Başay Yıldız, "Bu bilgilerin polis bilgisayarından alındığı tespit edildi" dedi.

Türk avukata ölüm tehdidi! 38 polis açığa alındı

Almanya'da "NSU terör örgütü" imzasıyla  ırkçı tehdit mektupları alan Türk kökenli avukat Seda Başay Yıldız, "Konuyla  ilgili şu an Hessen eyaletinde 38 polis açığa alınmış, henüz araştırma devam  ediyor." dedi. 

Avukat Yıldız, Türkiye'nin Essen Başkonsolosluğunda katıldığı "NSU  Davası" konulu konferansın ardından , "Tehditlerin ardında Hessen  polis teşkilatı mensuplarının olabileceği" iddiasını değerlendirip, konuyla  ilgili son gelişmeleri anlattı.

Yıldız, "Polisin bana verdiği bilgiye göre henüz bu konuda bir gelişme  yok, yani tehdit mesajları gönderen insanı henüz tespit edememişler. Biz konunun  üzerinde duruyoruz diyorlar ama umarım gerçekten üzerinde dururlar ve NSU davası  gibi olmaz. Araştırmalar devam ediyor şu an için ancak henüz bir sonuç yok." diye  konuştu.

Kendisine ve ailesine yönelik ölüm tehditleri içeren 4 mektup aldığını  belirten Yıldız, şöyle devam etti:

"Bu mektupların içeriği ailemle ve benimle ilgili tehditlerdi. Bizimle  ilgili detaylı bilgilerin internet yada başka yerlerden bulunamayacak bilgilerdi.  Örneğin özel adresim ve kızımın ismi gibi. Bu bilgilerin polis bilgisayarından  alındığı tespit edildi."

Konuyla ilgili araştırmaların devam ettiğini söyleyen Yıldız, "Bakalım  bu tehditlerin arkasında hakikaten polis var mı yoksa bu bilgileri polis  başkalarına mı verdi ve tehdit başkalarından mı geliyor? Bu bir soru işareti,  henüz tespit edilmedi." dedi.

'38 polis açığa alınmış'

Konuyla ilgili şu an Hessen eyaletinde 38 polisin açığa alındığını, henüz araştırmanın devam ettiğini aktaran Yıldız, şunları kaydetti:

"Bunlar gelecekte polis olarak çalışmaya devam edebilirler mi yoksa  edemezler mi bilmiyorum çünkü onların dosyalarını ben incelemedim ama görevden  alındığını söylediler, yani ağır bir suçlama var. Benim için önemli olan soru  benim şikayetimden sonra mı bu 38 polisin sağcı olduğu ortaya çıktı? Daha önce  hiç bunun üzerinde durulmamış mı? Daha önce bu polislerin amirleri bunu bilmemiş  mi? İş arkadaşları bilmemiş mi? Yani her şeyin şimdi ortaya çıkması çok  enteresan."

"NSU 2.0" imzasıyla aldığı ve ölüm tehditleri içeren mektupların  kendisini korkutmadığını ancak böyle bir şeyi asla kabul edemeyeceğini dile  getiren Yıldız, "Ben çok tehdit mektubu alıyorum ancak bu mektup ayrıcalıklıydı,  söylediğim gibi hakkımızda detaylı bilgiler vardı. Bunun resmi bir devlet  bilgisayarından alındığını biliyordum ama açıkçası polis olduğunu düşünmedim. Ben  de sonuçta bir avukatım ve kendimi nasıl savunacağımı biliyorum, o yüzden suç  duyurusunda bulundum. Polis bu tehdit mektuplarını araştırdığını söylüyor. 38  polisi görevden aldıklarına göre demek ki bir şeyler yapıyorlar." ifadelerini  kullandı.

Olayın geçmişi

Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasındaki müdahil  avukatlardan Yıldız'a, faksla ağustos ayında "NSU 2.0" imzası taşıyan ırkçı ve  ölüm tehditleri içeren bir mektup gönderilmiş, bunun üzerine başlatılan inceleme  kapsamında Yıldız'ın nüfus bilgilerine Frankfurt polis karakolundaki bir  bilgisayardan bakıldığı tespit edilmişti. Avukatın kimlik bilgilerine bakıldığı  sırada bilgisayara erişimi bulunan polis memurlarının, internet üzerinden  oluşturdukları grupta birbirlerine gamalı haç ve Hitler'in fotoğrafları ile  yabancı düşmanlığı içeren mesajlar gönderdiği belirlenmişti.

Avukat Seda Başay Yıldız, Almanya'da 2000-2007'de 8'i Türk, biri Yunan  ve biri de Alman polis olmak üzere 10 kişiyi öldüren, Köln'deki Keup Caddesi'ne  çivili bomba saldırısında bulunan ve banka soyan  NSU terör örgütü davasında,  2000'de öldürülen Enver Şimşek'in ailesinin avukatlığını yapmıştı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!