Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Turizmde etik ilkeler imza altında

BİRLEŞMİŞ Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) 55. Dönem Avrupa Bölgesel Komisyonu toplantısı sona erdi.

Turizmde etik ilkeler imza altında

Çeşme Radisson Blu Resort & Spa Hotel'deki toplantı sonunda bazı turizm özel sektörü temsilcileriyle UNWTO arasında 'Turizmde Global Etik İlkelere Özel Sektör Taahhütnamesi' imzalandı.


Bugün basına kapalı olarak yapılan toplantıya UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahim Arıcı, Yunanistan Turizm Bakanı Olga Kefalogianni, UNWTO İcra Direktörü Zoltan Somogyi, İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Ender Yorgancılar, Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler ve sektör temsilcileri katıldı. Toplantıda, bazı turizm özel sektörü temsilcileriyle UNWTO arasında 'Turizmde Global Etik İlkelere Özel Sektör Taahhütnamesi' imzalandı.

İmza töreninden sonra konuşan UNWTO Genel Sekreteri Taleb Rifai, "Taahhütnameye göre turizm alanda faaliyet gösteren işletmeler hem sosyal sorumluluk, hem etik ilkeler bazında bir sorumluluğu üstlendi. Üstlenilen bu sorumluluğu hem çalışanlara yayılacak, hem de müşteri ilişkilerinde uygulanacak. Her iki yılda bir de Birleşmiş Milletler'e, uygulamalara yönelik rapor sunulacak" dedi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı da turizm kuruluşlarınca etik kurallara uyma konusunda önemli bir adımın atıldığını vurguladı.

Turizm politikaları, istatistikleri ve bu konularla ilgili bilgi üretimi konusunda global bir forum işlevi gören UNWTO'nun 155 devlet ve aralarında otel zincirleri, seyahat şirketleri, eğitim kurumları ve özel sektör kuruluşların da yer aldığı 400'ü aşkın üyesi bulunuyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!