Turizmcinin 'özür' umudu

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Mavi Marmara özrü, turizme doping etkisi yapacak. 30 bine düşen İsrailli turist sayısının bu yıl 2008 rakamlarına ulaşması bekleniyor. Acenteler çalışmalara başladı

Turizmcinin 'özür' umudu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Mavi Marmara baskınıyla ilgili Türkiye'den özür dilemesi turizm sektörünü sevindirdi. 2008'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos'taki "one minute" çıkışıyla yavaşlayan, 2010'da Mavi Marmara kriziyle sıfır noktasına yaklaşan İsraille turizm ilişkileri yeniden canlanacak. Yılda 4 milyon vatandaşını yurtdışına tatile gönderen İsrail'den 2008'de 600 bin turist gelmişti. Ancak bu sayı yıllar itibarıyla düşerek 2012'de 30 bine indi. Netanyahu'nun özür dilemesi ve Kürt açılımıyla Türkiye İsrailli turistler için geçmişte olduğu gibi güvenli ve rahat tatil destinasyonları arasındaki yerini tekrar aldı. İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haaretz, İsrail'den Türkiye'ye gelecek turist sayısında patlama olacağını yazdı.

TÜRKİYE'DE RAHAT EDİYORLAR
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, özür açılımından en çok İsrailliler'in mutluluk duyacağını ifade etti. Ulusoy, "İsrail'de yaşayanlar Türk dostudur. Ancak gelişmelerden dolayı Türkiye'ye gelmekte tereddüt ettiler" dedi. İsrail halkının hem konum hem de kültürel anlamda en rahat Türkiye'de tatil yaptığını vurgulayan Ulusoy, şöyle konuştu: "İsrailli turist sayısı yine 600 binleri bulacak, hatta aşacaktır. İstanbul bu insanlar için sadece tatil değil, ABD ve Avrupa'ya açılan kapıdır. İsrailliler New- York ve Londra uçuşlarını buradan yapacak."

Bu yaz açık kapanır
Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan, İsrail'den çok ciddi sayıda turist talebi olduğunu hatırlatarak, yaşanan gelişmeler nedeniyle durma noktasına gelen bu talebin önümüzdeki yaz yeniden canlanacağını söyledi. Erkan, "İsrailli turistler Türkiye yerine başka ülkelere gittiler. Ama açık, bu yaz kapanır" dedi.

Acenteler program yeniliyor
Türkiye geçen yıl ilk kez İsrail Turizm Fuarı'na katılmadı. Turizm uzmanları bu boşluğun Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi tarafından doldurulduğunu belirtirken, Başaran Ulusoy, şimdi tekrar İsrail'deki turizm çalışmalarının artacağını belirtti. Acentelerin İsrail için hazırlık yaptığını anlatan Ulusoy, "Programlar tekrar yapılıyor. Acentelerimiz hazır" diye konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!