Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Turizm hedefine görkemli başlangıç

Arap Turizm Örgütü tarafından ana destinasyon merkezi ilan edilen Bursa'da 2013 Bursa Arap Turizm Destinasyonu etkinlikleri görkemli bir törenle başladı.

Turizm hedefine görkemli başlangıç

 

Rabia DENİZ/BURSADABUGUN.COM 


Arap Turizm Örgütü tarafından ana destinasyon merkezi ilan edilen Bursa'da 2013 Bursa Arap Turizm Destinasyonu etkinlikleri başladı. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde başlayan Bursa'daki ilk etkinlikte Bahreyn, Dubai, Kuveyt, Katar, Riyad, Umman'dan gelen misafirlere görsel bir şölen sunuldu. Arap ülkeleri için 2013 yılı turizm ana destinasyonu seçilen Bursa'da başlayan etkinliğe Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Vali Şahabettin Harput, Mısır Arap Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Abdurrahman Salahaddın, Arap Deletler Ligi Türkiye Misyon Başkanı Mohammed El Fatah Naciri ile Arap ülkelerinden pek çok davetli katıldı.


TURİST SAYISI YETERSİZ

Programın açılışında konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan gelen turist sayısının yetersiz olduğunu belirterek, yapılacak organizasyonlar ile bu sayının artmasını beklediklerini dile getirdi. Arıcı, Bursa'dan direk uçuş seferlerinin de yapılması gerektiğini vurguladı. Türkiye turizm sektörü ile ilgili bilgi veren Arıcı, "Ülkemizde dünya turist varışları sıralamasında 31,7 milyon ziyaretçi ile 6'ncı sırada yer almaktadır. Dünyanın en iyi 5'inci, Avrupa'nın ise 3'üncü destinasyonu olarak gösterilen İstanbul, 2012 yılında 9 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlarken, Bursa'da toplam turist 81 bin 767 civarında olup, bunların 72 bin 737'sini Arap ülkelerinden gelen turistler oluşturmaktadır. Bu sayı 2009 yılında 24 bin 724 idi. Gelinen rakam yeterli değil ama 2 yılda önemli gelişmeler oldu" diye konuştu.


DOĞRUDAN SEFERLER KONULMALI

Orta Doğu'ya uluslararası turist gelişinin geçen yıl yaklaşık 55 milyon olduğunu hatırlatan Arıcı, bölgedeki turizm harcamalarının da yaklaşık 60 milyar doları bulduğunu dile getirdi. Konuşmasında turizm faaliyetinin olmazsa olmazının karşılıklı ulaşım olduğuna değinen Arıcı, "Tercih edilen destinasyonlara doğrudan seferlerin konulması önemli. Bu noktada Orta Doğulu turistlerin tercih ettiği her destinasyona doğrudan sefer bulunmadığının, Türk tarafı açısından burada altı çizilmelidir. Örneğin Bursa'yı tercih eden bir Arap turistin mutlaka İstanbul üzerinden gitmesi yorucu olacaktır ve potansiyel turistin bu noktadaki karar verme sürecini etkileyecektir. Bu açıdan Arap ülkeleri ile Bursa arasında doğrudan seferlerin konulması büyük önem arz etmektedir" dedi.
 

"TİCARET HACMİ 10 YILDA 10 KAT ARTTI"

Daha sonra konuşan Mısır Ankara Büyükelçisi Abderahman Salaheldin, Arap ülkeleri ile Türkiye arasında ekonomik ve stratejik derinlik anlamında gelişmelerin yaşandığını dile getirdi. Salaheldin, "Türkiye ile Arap ülkeleri arasında ticaret hacmi 10 yılda 10 kat artarak 50 milyar dolara ulaştı. Mısır ile de 5 milyar dolar ticaret hacmi bulunuyor. 2010'da yarım milyon turist gelirken, 2013 yılında bu sayının 1,5 milyona çıkmasını bekliyoruz. Bursa'daki turizm imkanlarını da gördük. Bursa ile turizm fuarları koordinesi yapılacaktır. Eski ilişkilerimizi yakalamayı bekliyoruz. Türkiye'nin tanıtımını Araplar ile birlikte 3'üncü halklara yapılmalı. Aramızdaki kökleri daha iyi hale getirerek, tercümansız konuşmaların olmasını diliyorum" dedi.


"TÜRKLER ARAPÇA, ARAPLAR TÜRKÇE ÖĞRENSİN İSTİYORUZ"

Arap Devletleri Ligi Türkiye Misyonu Başkanı Mohammed El Fatah Naciri ise Bursa'nın Osmanlı Devleti'nin ilk başkenti olduğunu hatırlatarak, çarşıların, pazarların birbirlerine çok benzediklerini kaydetti. Bursa'yı cennetten bir parçaya benzeten Naciri, turizmin kapı açmasını ve iki bölge arasında tercümansız konuşmayı beklediklerini kaydetti. Öğrencilerin de öğrenim görmeleri için tercih de bulunabileceklerini ifade eden Naciri, "Türkler Arapça, Araplar Türkçe öğrensin istiyoruz" diye konuştu.

"TURİZM SEZONUNU BAŞLATIYORUZ"

Bursa Valisi Şahabettin Harput ise tarihi bir gün yaşandığını belirterek, "2013 Arap Turizm Destinasyonu'nu başlatıyoruz. Turizm sezonunu başlatıyoruz. Bursa dünyanın farklı zenginliklerini, güzellikleri bağlamında farklı çeşitli kaynaklara sahip. Arap ve Orta Doğu'nun cazibe merkezi" diye konuştu.

GÖRSEL ŞÖLEN

Açılış konuşmalarının ardından İbn-i Batuta, Evliya Çelebi ve Orhan Gazi temsil edildi. Tanıtım filmleri, mehter takımı, kılıç kalkan, halk oyunu ve Shaman Dans Topluluğu gösterileri izleyicilerden büyük beğeni topladı. Ana destinasyon programı havai fişek gösterileriyle süslendi.
 

Turizm hedefine görkemli başlangıç Turizm hedefine görkemli başlangıç Turizm hedefine görkemli başlangıç Turizm hedefine görkemli başlangıç Turizm hedefine görkemli başlangıç Turizm hedefine görkemli başlangıç Turizm hedefine görkemli başlangıç Turizm hedefine görkemli başlangıç Turizm hedefine görkemli başlangıç Turizm hedefine görkemli başlangıç Turizm hedefine görkemli başlangıç Turizm hedefine görkemli başlangıç
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!