Turist sayısında ilk üç ayda rekor artış

Turizmde 2018 yılının ilk çeyreğinde bütün yılların rekorunu kıran Türkiye, yüzde 34,88'lik artışla 5 milyon 128 bin 406 yabancı ziyaretçiyi ağırladı.

Turist sayısında ilk üç ayda rekor artış

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamada, yılın ilk  çeyreğinde Türkiye'yi ziyaret eden turist sayılarına ilişkin veriler paylaşıldı.  Buna göre bu yılın ilk üç ayında Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülke İran  oldu. İran'dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 14,4'lük artışla 738 bin 246 oldu.  İran'ı yüzde 9,27 artış ve 475 bin 452 turist ile Gürcistan, yüzde 8,13 artış ve  416 bin 802 turist ile Almanya takip etti.

Bulgaristan ve Rusya bu ülkelerin ardından dördüncü ve beşinci sırada  yer aldı.

Türkiye'yi mart ayında ziyaret eden yabancı sayısı da yine geçen yılın  aynı ayına göre yüzde 34,83'lük artışla, 2 milyon 139 bin 766 olarak  gerçekleşti.

Mart ayında da İran yüzde 18,12'lik artış ve 387 bin 825 turist sayısı  ile en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında ilk sırada yer aldı.

Almanya'dan martta Türkiye'ye gelen ziyaretçi sayısı yüzde 10,29  oranında arttı ve 220 bin 198'e ulaştı.

Gürcistan'ın Türkiye'ye gönderdiği turist sayısı yüzde 7,85 artarak  168 bin 5 olurken, bu ülkeyi Bulgaristan ve Rusya izledi.

Türkiye'yi Ocak-Mart döneminde ziyaret edenlerin yüzde 99,69'unu, mart  ayında ziyaret edenlerin yüzde 99,70'ini ise turistler oluşturdu. Günübirlik  ziyaretçilerin oranı her iki dönemde de yüzde 0,3 düzeyinde kaldı.

"Turizmdeki başarı Türkiye'nin başarısıdır"

Açıklamada, değerlendirmelerine yer verilen Kültür ve Turizm Bakanı  Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin turizmde, geçtiğimiz bütün yılların rekorlarını  2018'in ilk çeyreğinde kırdığını belirterek, "Rakamlar gösteriyor ki, bu yıl 40  milyona yakın turisti Türkiye'de ağırlayacağız, geçen yılın 26,5 milyar dolarlık  turizm gelirini de bu yıl 32 milyar dolara çıkaracağız." ifadesini kullandı.

Turizmde güzel bir evreye girildiğini dile getiren Kurtulmuş, moral  bozucu, kafa karıştırıcı sözlerden özellikle sektör temsilcileri olarak  kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye turizminin doğru yolda ilerlediğine vurgu yapan Kurtulmuş,  şunları kaydetti:

"Hepimizin başarılarının arkasındaki ortak paydamız Türkiye'nin  başarısıdır. Ortak çıkarımız Türkiye'dir. Her şey Türkiye için, her şey  Türkiye'nin geleceği için. Adlarımız farklıdır ama hepimizin soyadı Türkiye'dir.

Turizm, sadece eğlence ve hoş vakit geçirme sektöründen ibaret değil,  bizim gibi gelişme hedefleri son derece açık ve büyük olan ülkeler için önemli  bir stratejik endüstridir ve o ülkelerin yapısal ekonomik sorunlarından birisi  olan cari açıklarını gidermek için de tabiri caiz ise ilaç mahiyetinde bir  sektördür. Turizm sektörü, bu anlamda, yeni dönemde kazanmış olacağı bu  perspektifle hem kendisini daha ileriye taşıması hem Türkiye ekonomisinin  gelişmesi, kalkınması ve cari açığını ortadan kaldırmak için sonuç vermesi  bakımından önemlidir."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!