Tüm polisler trafik cezası kesebilecek

DİYARBAKIR Valiliği, bundan sonra ilde görev yapan resmi ve sivil tüm polislere trafik cezası kesme yetkisi verildiğini açıkladı. Emniyet Müdürlüğü, uygulamanın 'algılanan yakalama riskinin arttırılması suretiyle trafik güvenliği sağlanması' amacıyla yapıldığını belirtti.

Tüm polisler trafik cezası kesebilecek

Açıklamada, Diyarbakır ilinin konumu göz önüne alınarak, sivil ekiplere de aynı yetkinin tanındığı belirtildi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'nun 6'ncı maddesi ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 7'nci maddesine dayanarak şehirde bulunan sivil ve resmi tüm polislere trafik cezası kesme yetkisi verdi. Valilikten yapılan açıklamada, yol kullanıcılarının trafik kurallarına uygun davranmalarının sağlanarak, trafik kazalarını ve kaza sonrasındaki can ve mal kayıplarının önlenmesi amacıyla uygulamanın başlatıldığı belirtildi.

SÜREKLİ DENETLENEREK YAKALANMA RİSKİNİN ARTTIRILMASI

Açıklamada, yol kullanıcılarının sürekli denetlendikleri hissi verilerek, algılanan yakalanma riskinin arttırılması, sürekli trafik güvenliği ile can ve mal emniyetinin sağlanması amacıyla trafik ekipleri yanında sokakta görev yapan diğer polis ekiplerinden de yararlanmasının gerekli görüldüğü belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

"2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanununun 6'ncı maddesi ve Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 7'nci maddesine istinaden, trafik zabıtası dışında tüm il ve ilçelerimizdeki resmi ekip araçları ile görev yapan önleyici hizmetler, Asayiş ve Polis Merkezi ekiplerine, ayrıca Diyarbakır ilinin konumu göz önüne alınarak sivil ekiplerimize de 'Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağı' düzenleme yetkisi ve görevi verilecektir."

SİVİL POLİSLER DE CEZA KESEBİLECEK

Açıklamada, Diyarbakır'da trafik hizmetleri dışındaki birimlerde görev yapan sivil ve resmi polislerden 'Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağı' düzenleme yetkisi verilenlerin eğitime tabi tutulduğu belirtildi. Eğitimi tamamlanan sivil ve resmi polislere 1 Ocak tarihi itibariyle 'Trafik Kural İhlali Tespit Tutanağı' düzenleme yetkisi verildi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!