Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Tuğba'dan Büşra'ya üçüncü şans

Ordu'nun Gülyalı ilçesindeki trafik kazasının ardından tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen 11 yaşındaki Tuğba Temüz'ün bağışlanan böbreği, iki yıldır diyalize giren ve iki kez nakil olma şansını kaçıran 8 yaşındaki Büşra Demir'i sağlığına kavuşturdu.

Tuğba'dan Büşra'ya üçüncü şans


6 Temmuz tarihinde Ordu'nun Gülyalı ilçesinde meydana gelen trafik kazasında Aysel Temüz, çocukları Murat ve Şükrü Temüz ile kayınbiraderi İlhan Temüz hayatlarını kaybetti. Aynı kazada 11 yaşındaki Tuğba Temüz, ağır yaralı kaldırıldığı hastanede bir haftalık yaşam savaşını kaybetti. Beyin ölümü gerçekleşen Tuğba'nın organları, babası Ahmet Temüz tarafından bağışlandı. Bağışlanan böbreklerden biri Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'ne getirildi.
İKİ KEZ BÖBREK NAKLİNİ KAÇIRMIŞTI
Tuğba Temüz'ün böbreğini nakil yapmak için A.Ü Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü'ne Bingöl'den 3 yaşındaki Cihan Barış Köktaş, Denizli'den 9 yaşındaki Dudu Ece Aktaş, Döşemealtı ilçesinden 16 yaşındaki Hüseyin Müdüroğlu Özkan ile yine aynı ilçeden 8 yaşındaki Büşra Demir çağırıldı. Yapılan tetkiklerin ardından iki kez böbrek naklinin kapısından dönen Büşra Demir'e şans güldü. İki yıldır böbrek yetmezliği çeken Büşra Demir, daha önce kadavradan iki kez nakil olma şansı yakaladığı ancak birincisinde öksürük, ikincisinde de değerlerinin uymaması nedeniyle nakil olamadığı belirtildi. Organ Nakli Merkezi Müdürü ve Cerrahi Sorumlusu Doç. Dr. Ayhan Dinçkan, 1.5 saatlik bir operasyonla nakli başarıyla gerçekleştirdi. Büşra, iki günlük yoğun bakımdaki tedavisinin ardından bugün servise alındı.
DİYALİZDEN KURTULDU
Organ naklini gerçekleştiren ekipte yer alan ve Büşra'nın son kontrollerini yapan Yrd.Doç. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu, kadavradan yapılan organ bağışını başarıyla naklettiklerini kaydetti. Bağışlanan organın Büşra için hayat kurtarıcı olduğunu ifade eden Doç.Dr. Aliosmanoğlu, "Artık Büşra diyalizden kurtuldu. Böbrek çalışıyor. 8 yaşında Büşra, inşallah bundan sonra hayatına sağlıklı şekilde devam edecek" dedi.
BAĞIŞÇI BABAYA TEŞEKKÜR
Büşra'nın babası Süleyman Demir ise, kızının iki yıldır diyalize girdiğini hatırlatarak şunları söyledi: "Organ bağışında bulunan babadan Allah razı olsun. İki yıl bizim için çok zor geçti. 10 saat diyaliz yapıyorduk. Hiçbir yere gidemiyorduk. Kızımın her hareketi kısıtlıydı. Babadan Allah razı olsun, kendisi ile tanışmak istiyoruz."
ARTIK MAKİNEYE GİRMEYECEĞİM
Üçüncü kadavrada nakil olan ilköğretim ikinci sınıf öğrencisi Büşra Demir de, "Mutluyum, karnım acımıyor. Makineye girmeyeceğim. Artık iyileşince düğünlere gidebileceğim" şeklinde konuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!