Tüfenkci: Sayılarını düşürdük, niteliklerini artırdık

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tüketici sorunlarının çözümünün kamusal ve özel paydaşlarla sivil toplum örgütleri arasında iş birliğini zorunlu kıldığını bildirdi.

Tüfenkci: Sayılarını düşürdük, niteliklerini artırdık

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Tüketicinin Korunmasının Güçlendirilmesi Teknik Destek  Projesi Açılış Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Avrupa Birliği (AB) Katılım  Öncesi Mali Yardım Aracı 2014-2020 döneminde hazırlanan projenin tüketici  sorunlarına çözüm üretme noktasında büyük katkı sağlayacağını söyledi.

Bakanlık olarak, tüketim alışkanlıklarının yanı sıra daha önce  görülmeyen ticari uygulamaların ve yeni hukuka aykırılık biçimlerinin varlığına  tanık olduklarını belirten Tüfenkci, "Tüketici sorunlarının çözümünün aynı  zamanda, konuyla ilgili çalışan kamusal ve özel paydaşlarla sivil toplum  örgütleri arasında iş birliğini de zorunlu kıldığını görüyoruz." dedi. 

Tüfenkci, projeyle tüketici bilincini geliştirmeyi ve tüketicinin  korunması alanındaki sivil toplum örgütlerini desteklemeyi hedeflediklerine  dikkati çekerek çalışmaların tüketicilerin bilinç düzeylerinin artırılacağı etkin  bir halkla ilişkiler kampanyasını da içerdiğini dile getirdi.

"Farkındalık artırma çalışmaları yapacağız"

Bu kapsamda, TV spotu, broşür, poster, televizyon programı ve bilimsel  çalışmalar gibi araçlarla farkındalık artırma çalışmaları yapacaklarını  vurgulayan Tüfenkci, şöyle devam etti:

"Tüketici hakem heyetlerini tüketici lehine daha pratik kararlar  almaları noktasında yeniden yapılandırdık, sayılarını düşürdük, niteliklerini  artırarak güçlendirdik. Üreten kesimlerin yani özel sektörün de tüketici hakları  kapsamında yerine getirmeleri gereken görev ve sorumluluklar konusundaki bilinç  düzeylerini artıracağız. Yalnızca tüketici bilincini değil, üretici bilincini de  artıracağız."

Türk tüketici politikasını mevzuat ve uygulama yönünden AB  standartlarıyla denk konuma getirmek istediklerini belirten Tüfenkci, bu noktada  AB'nin Türkiye'de tüketicinin korunması alanındaki gelişim talebine verdiği  desteği önemli bulduklarını bildirdi.

"Yeni bir tüketici politikasının oluşmasına katkı sağlayacağız"

Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi Başkanı Mehmet  Selim Uslu da proje kapsamında tüketim alışkanlıkları ve tüketici hakları  konusunda farkındalığın artması hedefiyle saha ziyaretleri, eğitimler,  çalışmalar, seminerler gerçekleştirilerek yeni bir tüketici politikasının  oluşmasına katkı sağlanacağını söyledi.

Uslu, söz konusu projeyle mevcut tüketici koruma sisteminin AB  müktesebatına uygun şekilde geliştirileceğini anlattı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi  Genel Müdürü Ahmet Erdal, tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunmasının önemli  olduğunu vurgulayarak toplumun her kesimine hitap eden çok paydaşlı bir politika  oluşturmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Bu çerçevede koordinasyon ve iş birliğinin artırılması için  çalıştıklarına dikkati çeken Erdal, farkındalık yaratıcı kampanyalar  düzenleyeceklerini, daha güçlü ve etkin politikalarla sivil toplum ve özel  sektörle yakın ilişki içinde olacaklarını kaydetti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!