Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

TÜDEF'ten tüketicilere yıl başı uyarısı

TÜDEF Genel Başkanı Sıtkı Yılmaz, tüketicilerin yıl başı harcamalarında dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

TÜDEF'ten tüketicilere yıl başı uyarısı


Tüketicilerin yılbaşı için yapacakları harcamalar konusunda bütçelerini dikkate almalarını gerektiğini ifade eden Yılmaz, "Tüketicilerin kredi kartına yüklenmemelerini, borçlanmamalarını ve alışverişe bir planlama yaparak çıkmalarını tavsiye ediyoruz. Tüketicilerin can sağlığının her türlü değerin üstünde olduğuna inanıyoruz. Alınan hizmet yüzünden bir zararın ortaya çıkması durumunda zararın tazmin hakkı olduğunun bilinmesini istiyoruz. Tüketicilerimizin çarşı pazarda yaptığı alışverişlerle sevdiklerine alacakları hediyelerin ayıplı ve kusurlu çıkması durumunda, satıcıyı 30 gün içinde yazılı olarak bilgilendirip, 4 şıklı haklarından birini talep edebileceklerini hatırlatmak istiyoruz" diye konuştu.
"GÜVENLİ OLMAYAN SİTELERDEN ALIŞVERİŞ YAPMAYIN"
Güvenli olmayan internet siteleri üzerinden alışveriş yapılmaması gerektiğinin altını çizen Yılmaz, "İnternet üzerinden alışveriş yapmanız durumunda Tüketici Kanununun 9/A maddesi ve Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 8. maddesine göre hiçbir hukuki ve cezai sorumluluk üstlenmeksizin malı reddedip sözleşmeden cayma hakkına sahip olduğunuzu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz" şekliden konuştu.
"TÜKETİCİ MAHKEMESİ'NE BAŞVURULMALI"
Karşılığı bulunmayan alışverilerden tüketicilerin kaçınması gerektiğini anlatan Sıtkı Yılmaz, "Yapılan alışverişlerde satıcı ve sağlayıcıya satın alınan malın ve hizmetin ayıplı ve kusurlu olduğunu bildirmesine rağmen mesele çözülemiyorsa, para sınırlarına göre tüketici mutlaka Tüketici Sorunları Hakem Heyeti veya Tüketici Mahkemesi'ne başvurmalıdır" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!