TSK'nın hazırlıkları tam gaz! Mesafe 3-4 kilometre...

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Suriye'de ateşkes rejimini takip amacıyla İdlib-Afrin hattında konuşlandığı gözlem noktalarında istihkam çalışmaları sürüyor. Gözlem noktalarının 3-4 kilometre uzağında, Afrin'deki terör örgütü PKK/PYD'nin nöbet noktaları bulunuyor.

TSK'nın hazırlıkları tam gaz! Mesafe 3-4 kilometre...

İdlib gerginliği azaltma (çatışmasızlık) bölgesindeki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, iş makineleri TSK unsurlarının bulunduğu noktaları savunmaya uygun hale getirmek için geceleri de çalışıyor. Gözlem noktalarının 3-4 kilometre uzağında, Halep'in Afrin ilçesindeki terör örgütü PKK/PYD'nin nöbet noktaları bulunuyor.

TSK, Suriye'deki ateşkesin garantörleri Rusya ve İran ile Astana'da vardığı anlaşmalar çerçevesinde, perşembe gecesi bölgeye intikal etmişti. 

Gerginliği Azaltma Kontrol Gücü içerisinde yer alan TSK unsurları ilk etapta, Afrin'in yakınlarında bazı noktalarda konuşlanmıştı.

TSK'nın misyonuyla rejim ve muhalifler arasındaki ateşkesin etkinliğinin artırılması, çatışmaların sona erdirilmesi, insani yardımların ulaştırılması, yerlerinden edilenlerin evlerine dönüşü ve krizin barışçıl çözümü için uygun koşulların oluşturulmasına destek sağlaması hedefleniyor.

PYD'YE KARŞI BEREKET KONUŞLANMASI

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), İdlib'deki Bereket Dağı'nda da, Kuzey Irak ve El Bab'da olduğu gibi İleri Destek Birlik Komutanlığı (İDBK) kuracak. Bereket Dağı'ndaki İDBK alanında askerlerin kalacağı ve her türlü ihtiyaçlarının karşılanacağı, özel bölümlere sahip konteyner kent kurulacak.

İDBK'nın etrafına da siperler kazılmaya başlandı. Çalışmalar sırasında tanklar ile diğer zırhlı muharebe araçları güvenlik önlemi aldı. Silahlı insansız hava araçları da (SİHA) özellikle Kah ve Salve güzergâhları boyunca aralıksız uçuş yaparak, güvenliği sağladı.

AFRİN KUŞATILIYOR

Bereket Dağı'nda kurulacak İDBK'nın 10 gün içinde tamamlanarak tam devreye girmesi planlanıyor. Böylece TSK aynı zamanda, PYD hâkimiyetindeki Afrin bölgesinden olası bir sızmaya karşı anında müdahale edecek gücü Bereket Dağı'na yerleştirmiş olacak. Afrin sınır hattında Kaptan El Cebel, Dar Ta İzzah'ta da gözlem noktaları kurulması planlanıyor. Bu sayede Afrin bölgesi TSK tarafından kuşatılmış olacak.

SAHRA HASTANESİ

TSK, Cilvegözü Sınır Kapısı'nın tam karşısında Halep'ten gelen Suriyelilerin kaldığı alana bir de sahra hastanesi kurdu. Hastanede olası bir çatışma durumunda yararlılara müdahale edilecek, ayrıca Suriyelilerin acil sağlık ihtiyaçları da karşılanabilecek.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!