Trump'tan yine tepki çekecek karar!

Beyaz Saray, ABD Başkanı Donald Trump'ın, nüfusunun çoğunluğu Müslüman altı ülke vatandaşlarına 3 ay yeni vize sınırlaması getiren düzenlemeyi imzaladığını açıkladı. Daha önce imzalanan kararnamede yer alan Irak, bu listeye dahil edilmedi.

Trump'tan yine tepki çekecek karar!

Beyaz Saray, Trump'ın yeni vize düzenlemesine ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada vize sınırlaması getirilen ülkelerin İran, Suriye, Somali, Sudan, Yemen ve Libya olduğu belirtildi. Trump'ın daha önce imzaladığı kararname hemen yürürlüğe girmişken, yeni imzalanan kararnamenin 16 Mart'tan itibaren uygulanmaya başlanacağı ve böylece muhtemel karışıklıkların önüne geçileceği kaydedildi.

Daha önce imzalanan kararnamede yer alan Irak'ın yeni kararnameden çıkarılması dikkat çekti. Beyaz Saray'ın açıklamasında, Irak'ın ABD Hükümetiyle işbirliği içerisinde olarak, vize başvurusunda bulunacak vatandaşlarını güvenlik sorgulamasına tabi tutacağı kaydedildi.

Ayrıca yeni düzenlemeden ABD'de yasal oturma hakkına sahip Yeşil Kartıların (Green Card) ve halihazırda geçerli bir Amerikan vizesi taşıyanların etkilenmeyeceği ifade edildi.

Önceki düzenlemede "ikinci bir talimata kadar ABD'ye kabulleri durdurulan" Suriyeli mültecilerin yeni düzenlemede diğer mültecilerle aynı statüde ele alındıkları ve tüm mülteci programının 4 aylığına askıya alınacağı bilgisi de yer aldı.

Yeni kararnamede ABD'ye alınan mülteciler konusunda da yeni bir düzenlemenin getirilmesi dikkat çekti. Yeni kararnamenin uygulamaya geçmesiyle birlikte ABD, 120 günlüğüne hiçbir ülkeden mülteci kabul etmeyecek.

Trump'ın göreve geldikten kısa bir süre sonra, 27 Ocak'ta imzaladığı ve büyük tepki çeken ilk kararnamede İran, Irak, Libya, Suriye, Somali, Sudan ve Yemen'in aralarında olduğu yedi ülke vatandaşlarının ABD'ye giriş yasağı getirilmiş, havaalanlarında bu ülkeden gelen yolcular gözaltına alınmıştı. Dünya çapında "Müslüman yasağı" olarak adlandırılan kararnameyi protesto gösterileri düzenlenirken Seattle kentindeki bir federal yargıç vize yasağını durdurma kararı almış, Adalet Bakanlığı karara itiraz etmişti. ABD 9. Bölge Temyiz Mahkemesi ise Bakanlığın vize yasağını durdurma kararına karşı yaptığı temyiz başvurusunu reddetmişti.

BAZI MADDELER GEVŞETİLDİ

Yeni kararname ilk kararnamenin aksine hemen değil, 16 Mart'ta yürürlüğe girecek ve 90 gün boyunca geçerli olacak. Bir önceki kararnameden farklı olarak yeni kararnamede halihazırda ABD'ye giriş vizesi olanlar ve yeşil kart sahibi olanlar yasak kapsamı dışında tutuldu. Ülkeye girişte dini azınlıklara öncelik tanınmadı. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, dün yaptığı açıklamada söz konusu düzenlemenin "radikal İslamcı teröristlerin yıkıcı amaçlar için suiistimal edebileceği ve edeceği kırılganlıkları ortadan kaldırmayı" hedeflediğini söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!