Trump'tan 'Otto Warmbier' açıklaması: Yanlış anlaşıldım

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore'de bir yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan ve kısa süre sonra hayatını kaybeden Amerikalı öğrenci Otto Warmbier'in ölümü konusunda Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un bilgisi olmadığı şeklindeki açıklamasının yanlış anlaşıldığını savundu.

Trump'tan 'Otto Warmbier' açıklaması: Yanlış anlaşıldım

Twitter hesabından konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Trump,  Warmbier'in ölümünden Kuzey Kore'yi sorumlu tuttuğunu belirtti.

Trump, paylaşımında, "Yanlış yorumlanmaktan hiç hoşlanmam, özellikle  konu Otto Warmbierve onun değerli ailesine gelince. Önceki yönetim bu konuda  hiçbir şey yapmadı. Elbette Otto'ya yapılan muameleden ve onun ölümünden Kuzey  Kore'yi sorumlu tutuyorum. Daha da önemlisi Otto boş yere ölmüş olmayacak.  Otto'yu seviyorum ve sık sık onu düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Vietnam'da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşen ve ardından  Warmbier hakkında değerlendirmeler yapan Trump'ın açıklamaları, Amerikalı  öğrencinin ailesinden tepki görmüştü.

Warmbier'in ailesi, yaptıkları açıklamada, "Kim ve onun şeytani  rejimi, oğlumuz Otto'nun ölümünden sorumludur. Kim ve onun şeytani rejimi, hayal  edilemeyecek vahşet ve insanlık dışı uygulamalardan sorumludur. Hiçbir mazeret ya  da gereksiz övgü bu durumu değiştiremez." ifadelerine yer vermişti.

Warmbier, 2016 yılında seyahat amaçlı bulunduğu ülkede kaldığı  oteldeki bir "propaganda posterini çalmak" suçlamasıyla 15 yıl hapis ve ağır  çalışma cezasına çarptırılmıştı.

Amerikalı öğrenci, yaklaşık bir yıl hapiste tutulduktan sonra sonra  2017 yılının haziran ayında sağlık durumu kötüye gittiği gerekçesiyle ülkesine  iade edilmişti. Warmbier, ABD'ye ayak bastıktan 6 gün sonra kaldırıldığı  hastanede yaşamını yitirmişti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!