Trump'tan Obama'nın karbon standartlarına revizyon

ABD Başkanı Donald Trump hükümeti, selefi Barack Obama'nın getirdiği karbon emisyonu standartlarıyla ilgili yeni düzenlemeler açıkladı.

Trump'tan Obama'nın karbon standartlarına revizyon

ABD Çevre Koruma Ajansından (EPA) yapılan açıklamada, geçen yılın ekim  ayında yürürlükten kaldırılması için resmi süreci başlatılan Obama'nın "Temiz  Enerji Planı"nın, "sıkı kurallar getirdiği ve külfetli olduğu" belirtildi.

Açıklamada, bunun yerine getirilmesi öngörülen Trump'ın "Bütçeye Uygun  Temiz Enerji Planı"nın ise enerji bağımsızlığını destekleyeceyi, ekonomik  büyümeye katkıda bulunacağı ve istihdam yaratacağı öne sürüldü.

Trump'ın planının, ayrıca, kömür santralleri üzerindeki bazı  kısıtlamaları kaldıracağı ve emisyonla ilgili düzenlemeleri federal hükümet  yetkisinden çıkararak eyaletlere vereceği bilgisinin paylaşıldığı açıklamada,  ABD'de eyaletlere enerji ve çevre alanında daha çok yetki verileceği vurgulandı.

Trump'ın yeni enerji planı kömür santralleri ve işçilerinden destek  alırken, öte yandan Trump'ın yeni planını eleştiren Amerikalı çevreci kuruluşlar  plan nedeniyle ülkede karbon salınımının artacağına dikkati çekiyor.

Obama yönetimi tarafından iklim değişikliğiyle mücadele girişimleri  çerçevesinde Ağustos 2015'te açıklanan "Temiz Enerji Planı", ülkedeki  karbondioksit salınımının üçte birini üreten kömür santrallerini hedef alarak  sera gazı salınımını 2030 itibarıyla yüzde 32 azaltmayı öngörüyordu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!