Trump'tan Netanyahu'ya Çin uyarısı

Kanal 13 televizyonu, ABD Başkanı'nın İsrail Başbakanı'nı Tel Aviv-Pekin hattındaki ilişkilerin iki ülkenin güvenlik iş birliğine zarar verebileceği konusunda uyardığını aktardı.

Trump'tan Netanyahu'ya Çin uyarısı

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Tel Aviv ile Pekin  arasındaki ilişkilerden dolayı İsrailBaşbakanı Binyamin Netanyahu'yu uyardığı  belirtildi. 

İsrail'in Kanal 13 televizyonunun haberine göre, 25 Mart'ta Beyaz  Saray'da Netanyahu'yla gerçekleştirdiği görüşmede Trump, İsrail'in Çin ile olan  ilişkilerinin Washington-Tel Aviv güvenlik iş birliğine zarar verebileceği  uyarısında bulundu.

İsrailli üst düzey bir yetkiliye dayandırılan haberde, Trump'ın  Netanyahu'yu "tehdit etmediği" ancak Tel Aviv-Pekin hattında yaşanan  gelişmelerden haberdar olmak istediğini dile getirdiği ifade edildi.

Netanyahu cephesinden ise henüz habere ilişkin herhangi bir açıklama  yapılmadı.

İsrail'e benzer bir uyarının da ocak ayı başında Batı Kudüs'ü ziyaret  eden ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'dan geldiği dile getirilmişti.

ABD basını, ziyaret sırasında Bolton'un İsrailli yetkililere, "İsrail  ordusu ve teknoloji endüstrisindeki artan Çin nüfuzundan dolayı ABD'nin duyduğu  endişeyi gündeme getireceğini" yazmıştı.

İsrail-Çin ilişkileri

İsrail ile Çin arasındaki ilişkiler uzun bir aradan sonra karşılıklı  ziyaretlerle yeniden ivme kazanmıştı.

Netanyahu, 2017'de Pekin'e gerçekleştirdiği ziyarette Çin Devlet  Başkanı Şi Cinping ile bir araya gelmiş, Çin Devlet Başkan Yardımcısı Vang Çişan  da geçen ekim ayında İsrail'i ziyaret ederek Netanyahu ile görüşmüştü.

Başbakan Netanyahu, ocak ayında yaptığı açıklamada, İsrail'in 2018'de  Çin'e yaptığı ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 56 arttığını belirtmişti.

Hong Kong merkezli Shanghai International Shanghai International Port  isimli bir şirket, 2015'te İsrail'in en büyük ikinci limanı olan ve ABD ordusuna  ait savaş gemilerinin de zaman zaman demirlediği Hayfa Limanı'nında ticari  gemiler için yeni bir tesis inşa etme ihalesi kazanmıştı.

İhale kapmasında Çinli firma, inşası 2021'de tamamlanması öngörülen  tesislerin 25 yıllığına işletme hakkına sahip olacak.

Buna ek olarak ABD yönetiminin, Çin'in özellikle Huawei ve ZTE gibi  telekomünikasyon firmaları başta olmak üzere, teknoloji firmalarının İsrail'deki  faaliyetlerinden rahatsız olduğu ifade ediliyor.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!