Trump'tan ilginç Assange açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange'ın İngiltere'nin başkenti Londra'da çıkarıldığı mahkemece tutuklanması hakkında, "Wikileaks hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Bu benim işim değil." ifadesini kullandı.

Trump'tan ilginç Assange açıklaması

Trump, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Beyaz Saray'da  yaptığı görüşme öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yaklaşık 3 yıl önce "Wikileaks'e aşığım" yorumu nedeniyle eleştirileri  üzerine çeken Trump'a bir gazeteci, Btutuklandığını anımsatarak,  "Wikileaks'i hala seviyor musunuz?" sorusunu yöneltti.

Trump, soruya, "Wikileaks hakkında hiçbir şey bilmiyorum. Bu benim işim değil." yanıtını verdi.

"Assange ile ilgili yapılması gereken şeyler olduğunu biliyorum."  diyen Trump, bu konuyla Adalet Bakanı William Barr'ın ilgileneceğinin altını çizdi.

Trump'ın yanıtı Amerikan basınında, "Trump, Assange sorusuna kaçamak  yanıt verdi." yorumuna yol açtı.

Wikileaks ve 2016 seçimleri

2016 başkanlık seçimlerinden birkaç ay önce WikiLeaks, Demokrat  Partinin sürücülerinden 20 bin elektronik postayı yayınlamıştı.

Bu belgeleri sızdırarak ABD seçimlerine karışmakla suçlanan WikiLeaks  kurucusu Assange, Hillary Clinton'ın ekibinin Demokrat Parti aday adayı Vermont  Senatörü Bernie Sanders'ın aday olmaması konusunda çeşitli komplolara karıştığına  ilişkin elektronik postaları kamuoyuyla paylaşmıştı.

WikiLeaks tarafından sızdırılan belgeler arasında ayrıca Clinton'ın,  Dışişleri Bakanlığından ayrıldıktan sonra Wall Street şirketlerine ücret  karşılığı yaptığı konuşmaların metinleri de yer almıştı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanya döneminde danışmanlığını  yapan ve Rusya soruşturması kapsamında ocak ayında gözaltına alınan Roger Stone  hakkında hazırlanan iddianamede de Trump'ın başkanlık seçimlerindeki rakibi  Hillary Clinton'ın kampanya yöneticisi John Podesta'nın, Rus bilgisayar  korsanları tarafından ele geçirilen ve Wikileaks'te yayımlanan e-posta  yazışmalarıyla ilgili suçlanmıştı.

İddianamede, Stone'un, Rus bilgisayar korsanlarıyla veya Wikileaks ile  iş birliği iddiasına yer verilmezken, Stone'un Wikileaks'in elindeki bilgilerden  haberdar olduğu öne sürülmüştü.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!