Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Trump resti çekti... 'Sınır'da gerilim

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika sınırına örülmesi planlanan duvar için fon sağlanmadığı sürece bütçe krizinin süreceğini ve ABD federal hükümetinin aylarca kapalı kalabileceğini söyledi.

Trump resti çekti... 'Sınır'da gerilim

ABD  Başkanı Donald Trump, ABD Kongresinin önde gelen temsilcileri ile görüşmesinin  ardından açıklamalarda bulundu.

New York Senatörü Demokrat Chuck Schumer'in "Başkan hükümetin aylarca  hatta yıllarca kapalı kalabileceğini söyledi" açıklaması hatırlatılan Trump,  "Evet bunu söyledim. O kadar uzun kalacağını zannetmiyorum ama buna hazırım."  ifadelerini kullandı.

Meksika sınırından ABD'ye suçluların, çetelerin ve insan tacirlerinin  yasa dışı yollarla girdiğini savunan Trump, "Bu ciddi bir ulusal güvenlik  konusudur. Oyun oynamıyoruz bunu yapmak zorundayız." dedi.

Kongre geçici bütçede duvar için Trump'ın istediği fonu ayırmadığı  için başlayan kriz geçici bütçenin onaylanmaması ile hükümetin kısmen kapanmasına  yol açmıştı.

Federal hükümetin kapanmasının üzerinden 14 gün geçmiş olmasına rağmen  henüz Beyaz Saray ile Kongredeki Demokratlar arasında bir uzlaşma sağlanamadı. 

Duvarın çelik olacağı vurgusu

Trump'ın açıklamasında Meksika sınırına örülecek duvarın çelikten  olacağına vurgu yapması dikkati çekti.

Beyaz Saray'daki basın toplantısında bu konuya da değinen Trump,  çeliğin daha sağlam olacağını iddia etti.  Trump, "Çelik şirketlerimiz işsizdi  ben geldiğimde şimdi mucizevi bir şekilde canlanıyorlar." ifadesini kullandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!