Trump: Kaşıkçı'nın öldüğünü kabul ediyorum

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın akıbeti hakkında, "Eğer çok büyük bir mucize olmazsa onun öldüğünü kabul ediyorum. Bu, gelen tüm istihbaratlara dayanıyor." dedi.

Trump: Kaşıkçı'nın öldüğünü kabul ediyorum

Trump, Amerikan New York Times (NYT) gazetesine verdiği mülakatta  Kaşıkçı olayına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kendisine gelen istihbarat raporlarına dayanarak Kaşıkçı'nın öldüğüne  inandığını belirten Trump, bu olaydan kimin sorumlu olduğuna karar verebilmek  için tüm sonuçları görmeleri gerektiğini ifade etti.

NYT'nin haberinde, Amerikan istihbaratının "Kaşıkçı'nın ölümünde Suudi  Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'ın rolünün bulunduğu" yönünde  bilgiye sahip olduğu iddiasına da yer verildi ancak Trump olayı aydınlatmak için  ilgili ülkelerle yakın çalıştıklarını söylemekle yetindi.

"GELEN İSTİHBARATLARA DAYANIYOR"

Trump, Kaşıkçı'nın akıbeti hakkında "Eğer çok büyük bir mucize olmazsa  onun öldüğünü kabul ediyorum. Bu, gelen tüm istihbaratlara dayanıyor."  açıklamasını yaptı.

Cemal Kaşıkçı'nın ölümünden Veliaht Prens'in sorumlu olduğunu  söylemekten kaçınan Trump, infaz talimatını onun verdiği iddialarının "ABD ile  Suudi Arabistanarasındaki ittifakın çok güçlü bir şekilde sorgulanmasına" neden  olduğunu kabul ettiği dile getirdi.

"EN BÜYÜK DIŞ POLİTİKA KRİZLERİNDEN BİRİ"

Kaşıkçı olayının kendi başkanlığının en büyük dış politika  krizlerinden birini tetiklediğini vurgulayan Trump, "Bu durum dünyanın algısını  maalesef teslim aldı ve bu olumlu bir şey değil." diye konuştu.

Gerçeklerin bir şekilde ortaya çıkacağından emin olduğunu belirten  Trump, "Farklı ülkelerden gelen istihbaratlarla çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Haberde, Kaşıkçı'nın öldürülmesi talimatını kimin verdiğine ilişkin  nihai bir karara varmak için hala biraz erken olduğunu kaydeden Trump'ın, "bu  olayda Prens Muhammed'in rolüne ilişkin" sorulara net yanıtlar vermek  istemediğine de dikkat çekildi. Ayrıca haberde Trump'ın, "Kaşıkçı vakasının  kendisine diğer konulardan daha büyük bir meydan okumaya dönüştüğü"  değerlendirmesi de yer aldı.

NYT gazetesi, Türkiye'nin, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın  öldürülmesinde rolü olduğundan şüphelenilen bazı kişilerin kimliğini tespit  ettiğini iddia etmişti.

Haberde, şüphelilerden birinin Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed  bin Selman'a Paris, Madrid, Houston, Boston ve Birleşmiş Milletler ziyaretlerinde  eşlik eden ve ona çok yakın bir isim olduğu belirtilmiş, diğer zanlılardan üçünün  ise Prens'in güvenlik detaylarına bakıldığında bu kişilerle yakın bağlara sahip  olduğu öne sürülmüştü.

Ayrıca haberde, "Türk yetkililerin söylediği gibi bu adamlar,  Kaşıkçı'nın 2 Ekim'de ortadan kaybolduğu Suudi konsolosluğunda bulundularsa,  orada o gün ne olduğuna ve Prens Muhammed'e doğrudan bir bağlantı  sağlayabilirler. Bu, Kaşıkçı'nın Veliaht Prens'ten habersiz bir şekilde,  serserilerin düzenlediği bir operasyonda öldüğü iddiasını da ortadan kaldırır.  Böyle bir bağ, Beyaz Saray ve ABD Kongresinin bu tür bir açıklamayı kabul  etmesini de daha zor bir hale getirir." değerlendirmesinde bulunulmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!